Дејловце

село во Општина Старо Нагоричане


Дејловце — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Дејловце
Дејловце is located in Македонија
Дејловце
Местоположба на Дејловце во Македонија
Координати 42°15′0″N 22°0′0″E / 42.25000° N; 22.00000° E / 42.25000; 22.00000Координати: 42°15′0″N 22°0′0″E / 42.25000° N; 22.00000° E / 42.25000; 22.00000
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 44[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17026
Надм. вис. 870 м
Дејловце на општинската карта
Дејловце во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Дејловце во рамките на општината

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Дејловце имало 44 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 455 480 397 413 368 306 147 72 60 44
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

РодовиУреди

Дејловце е македонско село.

Според истражувањата од 1971 година родови во селото се:

Златановци (8 к.), Реканци (8 к.), Везуличанци (8 к.), Стојановци (7 к.), Брлошковци (6 к.), Лукарчанци (4 к.), Долно-маалци (4 к.), Ливаѓани (4 к.) и Гробиштанци (2 к.) постои предание дека сите родови потекнуваат од ист предок, само никој не знаел да каже дали се староседелци или доселеници со непознато потекло.[5]

ИселеништвоУреди

Од Дејловце има голем број на иселеници. Некои се иселувале помеѓу двете светски војни, а некои потоа. Иселеници има во Скопје (околу 10 семејства), Куманово (7-8 семејства), Качарево, Јабука и Глогоњ (севкупно околу 10 семејства).

Иселеници исто така има и во Тромеѓа (Тасиќи, Величковиќи, Младеноски и Димитријески), Доброшане (Митрески, Небитници, Петрушевски, Милковци, Додевски и Радевски), Стрезовце (Живушка и Дејловчани), Канарево (Дејловчанци).[5]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 19 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врскиУреди