Смолари

село во Општина Ново Село

Смолари или Смоларе — село во Општина Ново Село, во областа Подгорје, во околината на градот Струмица.

Смолари
Old house in Smolare.jpg

Стара куќа во Смолари

Смолари is located in Македонија
Смолари
Местоположба на Смолари во Македонија
Смолари на интерактивна карта

Координати 41°22′27″N 22°54′20″E / 41.37417° СГШ; 22.90556° ИГД / 41.37417; 22.90556Координати: 41°22′27″N 22°54′20″E / 41.37417° СГШ; 22.90556° ИГД / 41.37417; 22.90556
Општина Ново Село
Население 659 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27062, 27562
Надм. вис. 382 м
Смолари на општинската карта
Смолари во Општина Ново Село.svg

Атарот на Смолари во рамките на општината
Commons-logo.svg Смолари на Ризницата
Стара воденица во Смолари
Река во селото

Географија и местоположбаУреди

Селото Смолари се наоѓа во северното подножје на планината Беласица во областа позната како Подгорие. Селото е оддалечено 28 километри од градот Струмица во југоисточна насока и 6 километри од центарот на општината, Ново Село, на надморска височина од 382 метри. Јужно од селото се наоѓа реката Ломница, на која е расположен познатиот Смоларски Водопад, до кој се пристигнува преку екопатека. Вкупната височина на вертикалниот отсек на Смоларскиот Водопад изнесува 39,5 метри.

Среде село порано се наоѓале два стари јавори, високи околу 30 метри. Денес е останат помладиот јавор, чија старост се проценува околу 300 години.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Името на селото е изведено од зборот „смолар“ или човек што се занимава со собирање смола.

За првпат во историските извори, ова село е споменето во пописот на населението од 1519 година. Во 1570 година селото е споменето во османлиски дефтер под името Свилани. Во истата година во селото живееле 12 христијански семејства[2].

ЈугославијаУреди

Пред Балканските војни, селото се наоѓало во состав на Петричката околија. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Царство Бугарија. По крајот на Првата светска војна, според Нејскиот мировен договор, селото било вклучено во составот на Кралство СХС, заедно со Струмичкиот регион, додека по крајот на Втората светска војна, во рамките на СФРЈ.

МакедонијаУреди

По распаѓањето на СФРЈ, селото формално било вклучено во составот на Република Македонија. Според територијалната организација на Република Македонија, селото припаѓа на Општина Ново Село.

ДемографијаУреди

Во текот на XIX век, селото било чисто македонско. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ во 1873 година,Смоларе е наведено како село со 80 домаќинства и 298 жители Македонци.[3][4] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Смолари живееле 750 жители, сите Македонци[5].

Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 784 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија и функционирало бугарско училиште со еден учител и 31 ученици[3][6].

Според пописот од 1971 година, Смолари имало 986 жители[7]. Намалувањето на 659 жители, според пописот од 2002 година, се должи на иселувањето на населението во западноевропските земји. Целокупното население во Смолари е сочинето од Македонци со православна вероисповед.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 659 жители, сите Македонци.[8]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[9]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 750[5] 784[6] 852 918 963 986 913 810 628 659

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1782 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 603 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

 • Костенијада

ЛичностиУреди

НаводиУреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Турски документи за историјата на македонскиот народ. Опширни пописни дефтери од XVI век за Кустендилскиот санųак, Т.V/3, Скопје, 1982, стр. 638-639.
 3. 3,0 3,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
 4. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, с. 148-149.
 5. 5,0 5,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 187.
 6. 6,0 6,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 186-187.
 7. „Попис во Македонија. - Книга 10“ (PDF). Посетено на 2013-05-01.
 8. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 9. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
 12. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врскиУреди