Општина Ново Село

Општина Ново Село
Assembly of Municipality Novo Selo (2).jpg

Општинската управа во Ново Село
Map of Novo Selo Municipality.svg

Местоположба на Општина Ново Село во рамките на Македонија.
Знаме на Општина Ново Село Грб на Општина Ново Село
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Ново Село
Регион Југоисточен Регион
Површина 424,82 км2
Основана 2004-денес
1996-2004
1957-1965
1955-1957
Службен јазик македонски
Демографија
Население 11.567 жит.
- проценка од 31.12.2016 10.796 жит.
Густина 48,64 жит./км2
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Градоначалник Никола Андонов
Совет 15 члена
Контактни податоци
Седиште ул. „Мануш Турновски“ 13A, Ново Село, Македонија
Телефон 034/ 355-202
Мреж. место Службен портал
Е-пошта е-пошта

Општина Ново Селорурална општина во Југоисточна Македонија. Центар на општината е селото Ново Село.

Карта на општината.
Демографска карта на општината.

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општина Ново село, според пописот од 2002 година, има вкупно население од 11.567 жители. Општината опфаќа 16 населени места, и тоа: Бадолен, Бајково, Барбарево, Борисово, Дражево, Зубово, Колешино, Мокриево, Мокрино, Ново Коњарево, Ново Село, Самоилово, Смолари, Старо Коњарево, Стиник и Сушица. Населението е воглавно составено од Македонци со густина на население од 48,64 жители на километар квадратен.[1][2]

Според пописот од 2002 година, најголема етничка група биле Македонците:[3]

етничка група припадници
Македонци 11.509
Роми 3
Срби 25
Бошњаци 2
останати 28

Според пописот од 2002 година, во општината се зборувале следниве јазици:[3]

јазик говорници
македонски 11.509
српски 33
турски 4
ромски 3
влашки 1
останати 17

Според пописот од 2002 година, во општината биле застапени следниве религии:[3]

Вероисповед Вкупно
православни 11.292
муслимани 8
протестанти 17
останати 250

Општествени установиУреди


Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Ново Село е Никола Андонов од редовите на СДСМ. Тој бил избран на предвремените локални избори 2019 година. На локалните избори во 2017 година бил избран Боро Стојчев, кој поднел оставка.[4] Советот на општина Ново Село е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 8 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 7 места

Културни и природни знаменитостиУреди

Недалеку од Општина Ново Село се наоѓа познатиот хотел „Подгорски Ан“.

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2002 според новата територијална поделба на Македонија“ (PDF). Посетено на 2011-08-18.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Попис на население: јазик и религија“ (PDF). Посетено на 2011-08-18.
  4. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди