Отвори го главното мени

Смислата на животот (филм)

(Пренасочено од Смислата на животот)

Смислата на животот според Монти Пајтон е британски филм (комедија/мјузикл) направен во 1983 од страна на членовите на групата Монти Пајтон. Филмот во суштина претставува збир на неколку скечеви кои ги опишуваат различните фази во животот и претставува едно враќање кон оригиналниот формат на Летечкиот Циркус на Монти Пајтон. Истовремено е и последниот долгометражен филм на групата.

„Смислата на животот според Монти Пајтон“
Meaningoflife.jpg
„На Бог му беа потребни шест дена за да ја создаде земјата… на Монти Пајтон само 90 минути да ја зезнат!“
РежисерТери Џонс
ПродуцентЏон Голдстон
СценаристГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
НастапуваатГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера1 април 1983
Времетраење107 минути
ЈазикАнглиски
Буџет$9,000,000
ПретходенМонти Пајтон во живо на Холивуд Боул

Надворешни врскиУреди