Џон Марвуд Клиз 27 октомври 1939) е британски комичар и глумец најпознат како еден од основачите на славната и влијателна група Монти Пајтон.

Џон Клиз
|Клиз на доделувањето на оскарите во 1989 година]]
Родено име: Џон Марвуд Клиз
Роден: 27 октомври 1939
Англија Вестон-супер-Маре, Сомерсет, Англија
Занимање
Глумец, писател, комичар
Значајни моменти во кариерата
Прости, ќе ти прочитам пак (1964-1973)
Летечкиот Циркус на Монти Питон (1969-1973)
Фаличен апартман (1975-1979)
Рибата наречена Ванда (1988)
Официјално мрежно место
thejohncleese.com Архивирано на 19 мај 2009 г.

Добитник е на БАФТА и Еми награди и има една номинација за оскар за сценариото на неговиот филм Рибата наречена Ванда.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:


Монти Пајтон  
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот