Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул

Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул е концертен филм од 1982 година во кој членовите на групата Монти Пајтон изведуваат голем дел од своите најпознати скечеви и сцени на Холивуд Боул, вклучувајќи и некои од пре-Питоновскиот период.

„Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул“
MontyPythonHollywoodBowlPoster.jpg
Филмски постер за Монти Пајтон во живо од Холивуд Боул
РежисерТери Хјуз
Јан МекНотон
ПродуцентТери Хјуз
СценаристГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
Тим Брук Тејлор
Марти Фелдмен
НастапуваатГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
Керол Кливленд
Нил Инес
МузикаРеј Купер
Нил Инес
Тери Џонс
Мајкл Палин
Фред Томлисон
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
ДистрибутерColumbia
Премиера25 јуни 1982
Времетраење77 минути
ДржаваОбединето Кралство Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
ПретходенЖитието на Брајан според Монти Пајтон
СледенСмислата на Животот

Во филмот учествуваат шесте членови на Монти Пајтон, како и Керол Кливленд која има повеќе споредни улоги; Нил Инес пак изведува дел од песните.

Надворешни врскиУреди


Монти Пајтон  
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот