Теренс Греам Пери Џонс (роден во Колвин Беј, Велс, на 1 февруари 194221 јануари 2020[1][2][3]) — британски комичар, сценарист и глумец, режисер, автор на детски книги, популарен историчар, политички коментатор и водител на телевизиски документарни емисии. Најпознат е како еден од членовите на комичната група Монти Пајтон.

Тери Џонс

Наводи уреди

  1. „Terry Jones“. BBC Wales. 7 October 2009.
  2. Pulver, Andrew (22 January 2020). „Terry Jones, Monty Python founder and Life of Brian director, dies aged 77“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 22 January 2020.
  3. Stolworthy, Jacob. „Terry Jones death: Monty Python star and Life of Brian director dies, aged 77“. The Independent.

Надворешни врски уреди


Монти Пајтон  
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот