Ерик Ајдл (роден на 29 март 1943) е британски комичар, актер, автор и писател на комични песни. Има пишувано за и изведувано со светски познатата група на комичари Монти Пајтон[1].

Ерик Ајдл

Роден: 29 март 1943
Англија Јужен Шилдс, Англија
Занимање
Глумец, писател, комичар, музичар
Значајни моменти во кариерата
Летечкиот Циркус на Монти Пајтон (1969-1974)
Сѐ што ти треба се пари (1978)
Спемалот (2005)
Официјално мрежно место
Ајдл на PythOnline Архивирано на 12 мај 2007 г.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:Монти Пајтон  
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот