Теренс Ванс Гилијам (Terry Gilliam, роден на 22 ноември 1940) е американско-британски режисер, аниматор и еден од членовите на групата Монти Пајтон. Пред да се откаже од своето американско државјанство во 2006 година, тој беше единствениот американски Пајтоновец, бидејќи сите останати членови на Монти Пајтон се родени во Велика Британија[1], [2].

Тери Гилијам

Родено име: Теренс Ванс Гилијам
Роден: 22 ноември 1940
САД Минесота, САД
Занимање
Режисер, Аниматор, Глумец
Значајни моменти во кариерата
Летечкиот Циркус на Монти Пајтон (1969-1974)
Монти Пајтон и Светиот Грал (1975, глумец и ко-режисер)
Житието на Брајан според Монти Пајтон (1979)
Временски бандити (1981, режисер)
Бразил (1985, режисер)
Дванаесет мајмуни (1995, режисер)

Наводи

уреди
  1. „Terry Gilliam“. Архивирано од изворникот на 2021-01-20. Посетено на 2021-02-02.
  2. Terry Gilliam

Надворешни врски

уредиМонти Пајтон  
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот