Мајкл Едвард Палин, (роден на 5 мај 1943[1]) е англиски комичар, актер и телевизиски презентер најпознат како еден од членовите на групата Монти Пајтон како и по неговите патеписни документарни емисии.

Мајкл Палин

Родено име: Мајкл Едвард Палин
Роден: 5 мај 1943
Англија Брумхил, Шефилд, Англија
Занимање
Глумец, писател, Телевизиски презентер
Значајни моменти во кариерата
Летечкиот Циркус на Монти Пајтон (1969-1974)
Рибата наречена Ванда (1988)
Мајкл Палин: Околу светот за 80 дена (1989)
Официјално мрежно место
Palin's Travels

Наводи

уреди
  1. PALIN, Michael Edward. Who's Who. 2015 (Oxford University Press. изд.). A & C Black, an imprint of Bloomsbury Publishing plc.(бара претплата)

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:


Монти Пајтон  
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот