Сисачко-мославинска жупанија

Сисачко-мославинска жупанија е жупанија во централна Хрватска, со седиште во Сисак.

Сисачко-мославинска жупанија
Sisačko-moslavačka županija
Жупанија
Знаме на Сисачко-мославинска жупанијаГрб на Сисачко-мославинска жупанија
Сисачко-мославинската жупанија (портокалова боја) вои Хрватска (жолта боја)
Сисачко-мославинската жупанија (портокалова боја)
вои Хрватска (жолта боја)
Главен градСисак
Управа
 • ЖупанМарина Ловриќ Мерзел
Површина
 • Вкупна4.463 км2 (1,723 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно183.730
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Повикувачки број044
ISO 3166HR-03
Мреж. местоhttp://www.smz.hr/

Географија уреди

Жупанијата ја опфаќа низинската област по течението на Сава, опкружена со Вукомерички Горици, Мославачка Гора, Петрова Гора и Зринска Гора. Најнискиот дел е Лоњско Поле, а покрај Сисак, поголеми населени места се: Кутина, Петриња, Глина и Јасеновац. Жупанијата се граничи со Унгарија и Словенија, додека пак е многу блиску и со границата на Австрија. Западниот дел допира на падините на Алпите, додека пак централниот и источниот дел на низината (Панонска низина).

Сисачко-мославинската жупанија се граничи со жупаниите:

Население уреди

Според пописот од 2001 година на просторот на жупанијата живееле 185,387 жители (4,1% од населението во Хрватска). Густината на населеност била 42 жители на км2. Етничкиот состав бил следниот: Хрвати 82,1%, Срби 11,7%, Бошњаци 0,6% и останати.

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
Жители 185.387 251.332 255.292 258.643 255.635 247.482 234.953 268.287 248.953 256.207 235.514 215.675 186.059 182.656 168.292

Извор уреди

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски уреди

Наводи уреди