Петриња — град во централна Хрватска во близина на Сисак. Административно спаѓа во Сисачко-мославинската жупанија.

Петриња
Град
Grad Petrinja
Град Петриња
Парк во Петриња
Парк во Петриња
Држава Хрватска
Жупанија Сисачко-мославинска
Управа
 • ГрадоначалникДаринко Думбовиќ (NS-R)
Површина
 • Град41,64 км2 (1,608 ми2)
Надм. вис.&10000000000000106000000106 м
Население (2011)[1]
 • Град24.671
 • Густина5,9/км2 (15/ми2)
 • Градскo15.683
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код44 250
Повик. бр.044
Рег. таб.SK
Мреж. местоpetrinja.hr

На 29 декември 2020, градот бил погоден од земјотрес со магнитуда од 6.4 Mw, што предизвикал значителна штета.

Името Петриња доаѓа од грчкиот збор pètra, πέτρα, што означува камен или карпа.

Наводи

уреди
  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Петриња“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.