Карловачка жупанија

Карловачката жупанија се наоѓа во централна Хрватска. Карловачката жупанија се граничи со две соседни држави: Република Словенија и Република Босна и Херцеговина. Административно, политичко, господарско, културно и спортско средиште на жупанијата е градот Карловац.

Карловачка жупанија
Karlovačka županija
Жупанија
Знаме на Карловачка жупанијаГрб на Карловачка жупанија
Карловачката жупнија (светлопортокалова) во Хрватска (светложолта)
Карловачката жупнија (светлопортокалова)
во Хрватска (светложолта)
Главен градКарловац
Управа
 • ЖупанИван Вучиќ (ХДЗ)
Површина
 • Вкупна3.622 км2 (1,398 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно128.749
 • Густина36/км2 (92/ми2)
Повикувачки број047
ISO 3166HR-04
Мреж. местоhttp://www.kazup.hr/

Географија уреди

Површината на жупанијата изнесува 3,311 км2 (5,9% од вкупната површина на Хрватска). Таа се протега во југозападниот дел на Централна Хрватска и е опкружена со Покупље, Кордун и западниот дел на Петрова Гора, југозападниот дел на Ѓумберк, Поткапелската долина, а навлегува малку и во Горски Котар. Областа е ретко населена, зашто претежно се работи за карстно подрачје, со необработливо земјиште. Покрај Карловац, поголеми места во жупанијата се: Огулин и Слуњ. Низ жупанијата течат реките Корана, Купа, Мрежница и Добра, а од вештачките езера се истакнуваат Буковик и Сабљаки.[2]

Население уреди

Според пописот од 2011 година бројот на жители бил 128,749 (3% од севкупното население на Хрватска). Етничкиот состав бил следниот (според пописот од 2001): Хрвати 84,3%, Срби 11%, Бошњаци 0,6% и други. Во 1991 жупанијата броела 184,577 жители (Хрвати 70,3%, Срби 22,7%). Помеѓу двата пописа (1991 и 2001) бројот на Србите се намалил за околу 25,000 (од околу 39,000 на околу 15,000). Густината на населеност била 43 жители км2.

година на попис 2011 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 128,749 141,787 184,577 186,169 195,096 202,431 201,748 194,643 213,633 188,824 197,959 194,294 188,904 172,220 175,170 165,697

Извори уреди

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Наводи уреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и живеалиштата 2011“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom, Hrvatska turistička zajednica, 2009.

Надворешни врски уреди