Кристина Кристијансен

данска ракометарка

Кристина Кристијансен (дански: Kristina Kristiansen; р. 13 јули 1989) — данска ракометарка, која игра за екипата на РК Никобинг Фалстер и за ракометната репрезентацијата на Данска.[1][2]

Кристина Кристијансен
Кристина Кристијансен во 2015 г.
Лични податоци
Роден(а) 13 јули 1989(1989-07-13)(34 г.)
Хоје,  Данска
Националност Данска
Спорт Ракомет
Висина 1,63 м
Позиција централен бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Никобинг Фалстер
Број 79

Меѓународни почести уреди

Лични награди уреди

Наводи уреди

  1. „XX Women's World Championship 2011; Brasil – Team Roster Denmark“ (PDF). Меѓународна ракометна федерација. Архивирано од изворникот (PDF) на 26 December 2011. Посетено на 7 December 2011.
  2. EHF profile[мртва врска]