Африканско првенство во ракомет за жени 2010

Африканско првенство во ракомет за жени 2010 — 19-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градовите Каиро и Суец во Египет, во периодот од 10 февруари до 21 февруари. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 2010
Податотека:AfricanCup19.jpg
Податоци за првенството
Домаќини Египет
Траење10–21 февруари
Репрезентации8
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Ангола (10 титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Брег на Слоновата Коска
Четвртопласиран Алжир
Статистики за првенството
Натпревари24
Дадени голови1280 (53.33 по натпр.)
Најуспешни стрелци Мванге Мвасеса (COD)
(54 goals) [1]
Најдобар играч Моуна Чебах (TUN)[2]

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Бразил, во 2011 година.

ДомаќиниУреди

Каиро Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Египет" does not exist Суец
Спортски комплекс Каиро Спортска сала Насер
Капацитет: 16,900 Капацитет: 2,300
   

ЕкипиУреди

Група A Група B

  Брег на Слоновата Коска
  Алжир
  Тунис
  Камерун

  Congo DR
  Конго
  Ангола
  Египет

Прва фазаУреди

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 3 3 0 0 91 66 +25 6
0   Брег на Слоновата Коска 3 2 0 1 66 65 +1 4
0   Алжир 3 1 0 2 63 80 −17 2
0   Камерун 3 0 0 3 57 66 −9 0
11 февруари 2010
13:00 UTC+2
Брег на Слоновата Коска   22–19   Алжир Централна сала, Каиро
(16–11)
Извештај

11 февруари 2010
17:00 UTC+2
Тунис   25–19   Камерун Централна сала, Каиро
(11–9)
Извештај

12 февруари 2010
16:00 UTC+2
Камерун   15–17   Брег на Слоновата Коска Главна сала, Каиро
(7–9)
Извештај

12 февруари 2010
16:00 UTC+2
Алжир   20–35   Тунис Централна сала, Каиро
(11–20)
Извештај

13 февруари 2010
14:00 UTC+2
Камерун   23–24   Алжир Главна сала, Каиро
(13–12)
Извештај

13 февруари 2010
16:00 UTC+2
Брег на Слоновата Коска   27–31   Тунис Главна сала, Каиро
(13–13)
Извештај

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ангола 3 2 1 0 81 61 +20 5
0   Конго 3 1 2 0 89 83 +6 4
0   Египет 3 0 2 1 77 88 −11 2
0   Congo DR 3 0 1 2 75 90 −15 1
11 февруари 2010
13:00 UTC+2
Конго   37–31   Congo DR Спортска сала Насер, Суец
(20–18)
Извештај

11 февруари 2010
19:00 UTC+2
Ангола   32–21   Египет Спортска сала Насер, Суец
(14–13)
Извештај

12 февруари 2010
15:00 UTC+2
Congo DR   15–24   Ангола Спортска сала Насер, Суец
(7–13)
Извештај

12 февруари 2010
19:00 UTC+2
Египет   27–27   Конго Спортска сала Насер, Суец
(14–17)
Извештај

13 февруари 2010
16:00 UTC+2
Ангола   25–25   Конго Спортска сала Насер, Суец
(13–16)
Извештај

13 февруари 2010
18:00 UTC+2
Congo DR   29–29   Египет Спортска сала Насер, Суец
(12–15)
Извештај

НатпревариУреди

  Placement matches 5-6 место
             
февруари 16 – Каиро
   Египет 31  
   Камерун 27  
 
18 февруари – Каиро
       Египет 26
     Конго 29
7-8 место
февруари 16 – Каиро 18 февруари – Каиро
   Конго 29    Камерун  30
   Congo DR 24      Congo DR  28

Последни натпревариУреди

16 февруари 2010
14:00 UTC+2
Египет   31–27   Камерун Главна сала, Каиро
(15–15)
Извештај

16 февруари 2010
18:30 UTC+2
Конго   29–24   Congo DR Централна сала, Каиро
(17–8)
Извештај

Седмо местоУреди

18 февруари 2010
12:00 UTC+2
Камерун   30–28   Congo DR Централна сала, Каиро
(10–11)
Извештај

Пето местоУреди

18 февруари 2010
14:30 UTC+2
Египет   26–29   Конго Централна сала, Каиро
(12–17)
Извештај

Финална фазаУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
15 февруари – Каиро        
   Камерун  17
18 февруари – Каиро
   Ангола  30  
   Ангола  27
15 февруари – Каиро
     Брег на Слоновата Коска  24  
   Брег на Слоновата Коска  38
20 февруари – Каиро
   Египет  32  
   Ангола  31
15 февруари – Каиро
     Тунис  30
   Тунис  40
18 февруари – Каиро
   Congo DR  23  
   Тунис  36 Трето место
15 февруари – Каиро
     Алжир  16  
   Конго  26    Брег на Слоновата Коска  32
   Алжир  27      Алжир  28
20 февруари – Каиро


ЧетвртфиналеУреди

15 февруари 2010
12:00 UTC+2
Камерун   17–30   Ангола Централна сала, Каиро
(11–16)
Извештај

15 февруари 2010
14:30 UTC+2
Брег на Слоновата Коска   38–32   Египет Централна сала, Каиро
(17–14)
Извештај

15 февруари 2010
17:00 UTC+2
Тунис   40–23   Congo DR Централна сала, Каиро
(17–13)
Извештај

15 февруари 2010
19:30 UTC+2
Конго   26–27   Алжир Централна сала, Каиро
(15–12)
Извештај

ПолуфиналеУреди

18 февруари 2010
17:00 UTC+2
Ангола   27–24   Брег на Слоновата Коска Главна сала, Каиро
(13–8)
Извештај

18 февруари 2010
19:30 UTC+2
Тунис   36–16   Алжир Главна сала, Каиро
(16–11)
Извештај

Трето местоУреди

20 февруари 2010
12:00 UTC+2
Брег на Слоновата Коска   32–28   Алжир Главна сала, Каиро
(17–13)
Извештај

ФиналеУреди

20 февруари 2010
17:00 UTC+2
Ангола   31–30   Тунис Главна сала, Каиро
Луиса 9 (14–13) Куилди 9
Извештај

ТабелаУреди

Светското првенство]]
Rank Екипа Рекорд
    Ангола 5–1–0
    Тунис 5–0–1
    Брег на Слоновата Коска 4–0–2
4   Алжир 2–0–4
5   Конго 3–2–1
6   Египет 1–2–2
7   Камерун 1–0–4
8   DR Congo 0–1–4

НаводиУреди

  1. Top Twenty High Scores Players[мртва врска]
  2. „The Best“. Архивирано од изворникот на 2010-02-26. Посетено на 2010-02-23.

Надворешни врскиУреди