Отвори го главното мени

Саса

село во Општина Македонска Каменица

Географиja и местоположбаУреди

Саса се наоѓа на север од Македонска Каменица. Со својата површина ја зафаќа речиси целата долина по течението на реката Камничка од Камнеица па се до нејзиниот извор во Осоговските планини. Се простира на надморска височина од 600 па се до 1200 метри.

ИсториjaУреди

Саса како населено место датира уште од одамна. Некаде во средниот век германско рударско племе наречени Саси (Саксонци) започнале коп на руда и основале населба од каде што денеска потекнува и името на самото село. Денешниот рудник датира од XVII век.

ЕкономијаУреди

Земјоделско сточарски дејности воглавно во самопрехранувачка намена.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Цера живееле 730 жители, од кои 700 Македонци и 30 Роми.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Саса имало 558 жители, од кои 552 Македонци, егзархисти и 6 Роми.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 876 жители, од кои 874 Македонци и 2 Срби.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 730[1] 558[2] 1.117 1.226 1.206 1.656 1.388 1.034 1.190 876

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

и настаниУреди

ЛичностиУреди

Родени во селото
  • Соња Стаменкова (р. 1968) — политичарка и градоначалничка на Општина Македонска Каменица

Култура vи спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900 стр. 227.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 132-133.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.

Надворешни врскиУреди