Саријар

село во Лагадинско, Егејска Македонија

Саријар или Саријер (грчки: Χρυσαυγή, Хрисавги , до 1927 г. Σαρήγιαρ, Саријар)[2] — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 1.017 жители (2021).

Саријар
Χρυσαυγή
Саријар is located in Грција
Саријар
Саријар
Местоположба во областа
Саријар во рамките на Лагадина (општина)
Саријар
Местоположба на Саријар во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°45′N 23°4′E / 40.750° СГШ; 23.067° ИГД / 40.750; 23.067
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000126000000126 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно1.017
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓа на неколку километри североисточно од градот Лагадина на Богданска Планина. Селото се наоѓа на надморска височина од 126 метри.

Историја

уреди

Во XIX век Саријар било турско село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 603 жители Турци[3].

Во текот на Втората балканска војна, селото било окупирано од страна на грчките војски[4]. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 478 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 458 жители.

Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека муслиманското население било принудено да си замине од селото. Во 1927 година, селото било преименувано во Хрисавги.[5]

Население

уреди

Во 1928 година селото броело 525 жители.[6], додека во 1940 година селото броело 596 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 644 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 701 жител, во 1971 година имало 641 жител, во 1981 година имало 707 жители, додека во 1991 година имало 880 жители[7]. Денеска, населението на селото е 1018 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 596 644 701 641 707 880 1.018 1.106 1.017
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Χρυσαυγή
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 171.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 113.
  5. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-21.