Билјана Танескимакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Таа дипломира во класата на проф. Владимир Милчин.

Билјана Танески
Роден 28 јануари
Охрид
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Златна петорка
Македонска сага
Занимање глумец

Филмографија уреди

Танески ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1991 Македонија може ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1993 Македонска сага ТВ-филм Ѓемиле
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Младата Мими
2014 Деца на сонцето ТВ-филм Мира
2016 Златна петорка ТВ-филм Загариева
2017 Љубов и предавство ТВ-серија Загариева
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Рајна

Наводи уреди

  1. „Biljana Taneska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.