Кумровец е село во Хрватска, дел од Крапинско-загорската жупанија. Селото се наоѓа на реката Сутла не хрватско-словенечката граница. Општината Кумровец има околу 1.854 жители, а самото село има околу 304 жители. Општината била основана на 6 мај 1997.

Кумровец
Кумровец is located in Хрватска
Кумровец
Кумровец
Location of Kumrovec in Croatia
Координати: 46°04′N 15°40′E / 46.067° СГШ; 15.667° ИГД / 46.067; 15.667
ДржаваХрватска
Жупанијакрапинско-загорска
Управа
 • ГрадоначалникМиливој Прекратиќ
Население (2001)
 • Вкупно1.854
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Познати личности од КумровецУреди

 
Родната куќа на Тито.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди


Координати: 46°04′N 15°40′E / 46.067° СГШ; 15.667° ИГД / 46.067; 15.667