Мелница (Велешко)

село во Општина Чашка

Мелница е село во Општина Центар Чашка, во околината на градот Велес.


Мелница
Мелница is located in Македонија
Мелница
Местоположба на Мелница во Македонија
Координати 41°38′36″N 21°35′28″E / 41.64333° СГШ; 21.59111° ИГД / 41.64333; 21.59111Координати: 41°38′36″N 21°35′28″E / 41.64333° СГШ; 21.59111° ИГД / 41.64333; 21.59111
Општина Општина Центар Чашка
Население 743 жит.
(поп. 2002)
Мелница на општинската карта
Мелница во Општина Чашка.svg

Атарот на Мелница во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според 2002 година, во селото Мелница живеат:

Жителите кои се изјаснале како значително како Турци, всушност претставуваат Македонци со исламска вероисповед, по што може да се забележи во изјаснувањето за мајчин јазик, односно:

РодовиУреди

Мелница е торбешко, бошњачко и албанско село село.

Според истражувањата од 1967 година, родови во селото биле:

  • Торбешки: Мифтаровци, Салиовци, Алиловци, Левеновци, Билевци, Камберовци, Адемовци, Ќоревци, Шопевци, Абдиловци, Шпиртовци и Исмаиловци. Секој род во просек имал по 10 куќи. Населението е доселено кон крајот на 18ти век од мијачкиот крај. Највеќе се доселени од селото Жировница.
  • Бошњачки: Бошњаци (2 к.) доселени се од селото Конца кај Тутин во 1950тите. Овде дошле двајца браќа и се ожениле.
  • Албански: Шиптари (1 к.) доселени се кога и родот Бошњаци од Косово; Јаболчиштанци (2 к.) доселени се од селото Долно Јаболчиште.


Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди