Тумба (Отиштино)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Тумба


Местоположба 41°40′32″N 21°40′55″E / 41.67556° СГШ; 21.68194° ИГД / 41.67556; 21.68194Координати: 41°40′32″N 21°40′55″E / 41.67556° СГШ; 21.68194° ИГД / 41.67556; 21.68194
Основни податоци
Место Отиштино
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Отиштино. Претставува тумул од железно време. На 1,5 км источно од селото, покрај патот за месноста Латински Гробишта постои тумул со пречник во основата од 7 м и височина од 2 м. Тумулот е делумно оштетен од диво копаwе.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 80, ISBN 9789989101069