Општина Теарце

Општина Теарце (албански: Komuna e Tearcës) — општина во северозападна Македонија. Центар на општината е селото Теарце.

Општина Теарце
Општина
Знаме на Општина ТеарцеГрб на Општина Теарце
ДржаваМакедонија
СедиштеТеарце
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникНухи Незири
Површина
 • Вкупна136,55 км2 (52,72 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно17.694
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+044
Регистарски табличкиTE
Мреж. местоtearce.gov.mk
Карта на општина Теарце со селските атари.
Демографска карта на општина Теарце со селските атари.

ГеографијаУреди

Општината се наоѓа во областа Долни Полог, северно од градот Тетово. На исток и југоисток граничи со Општина Јегуновце, на југ со Општина Тетово, додека на северозапад допира до македонско-косовската државна граница.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година Општина Теарце има 22.454 жители, од кои:[2]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 2.739 12,20
Албанци 18.950 84,40
Турци 516 2,30
Роми 67 0,30
Власи 0 0,00
Срби 14 0,06
Бошњаци 1 0,01
останати 167 0,74
Вероисповед Вкупно
православни 2.757
муслимани 19.508
католици 14
протестанти 1
останати 174
Јазик Вкупно
македонски 2.740
албански 18.955
турски 516
ромски 60
влашки 1
српски 16
бошњачки 3
останати 163

На табелата е прикажан националниот состав на населението во општината низ сите пописни години:[3]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 13.233
1953 5.423 8.012 592 71 63 ... 12 14.173
1961 4.962 9.306 729 ... ... 23 ... 101 15.121
1971 4.212 12.738 620 81 ... 28 ... 53 17.732
1981 4.023 16.211 526 119 23 ... 72 20.974
1994 2.844 17.365 462 80 39 ... 7 20.797
2002 2.739 18.950 516 67 14 1 167 22.454
2021 2.114 14.704 382 50 22 422 17.694

Во пописните години се забележува намалување на бројот на Македонците, а истовремено и зголемување на бројот на Албанците. Во пописот од 1953 година, во рамките на општината Македонците биле 38,2 %, а Албанците 56,5 %. Околу половина деценија подоцна, процентот на Македонците опаѓа на 12,2 %, додека кај Албанците се искачува на мошне високи 84,3 % застапеност.

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Теарце е Исен Асани од редовите на ДУИ. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за трет последователен мандат од четири години.[4] Советот на општина Теарце е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ДУИ: 7 места
  БЕСА: 4 места
  АА: 3 места
  ДПА: 3 места
  СДСМ: 1 местo
  ВМРО-ДПМНЕ: 1 местo

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Министерство за локална самоуправа. База на општински урбанистички планови“. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 2019-05-08.
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  4. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врскиУреди