Непроштено

село во Општина Теарце
За други значења видете Непроштено (појаснување)

Непроштено — село во Општина Теарце, во околината на градот Тетово.

Непроштено
Непроштено во рамките на Македонија
Непроштено
Местоположба на Непроштено во Македонија
Непроштено на карта

Карта

Координати 42°3′11″N 21°1′9″E / 42.05306° СГШ; 21.01917° ИГД / 42.05306; 21.01917
Регион Долни Полог
Општина Теарце
Население 1.178 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28047, 28547
Надм. вис. 457 м
Непроштено на општинската карта

Атарот на Непроштено во рамките на општината
Непроштено на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Село Непроштено се наоѓа во Долни Полог, општина Теарце, 7 километри североисточно од градот Тетово. Станува збор за ридско-планинско село кое се наоѓа во подножјето на Шара, на надморска височина од 509 метри.

Историја

уреди

Во поранешно време с. Непроштено се викало Андреево. Но кога некој просјак стигнал во Андреево да проси, пробал во сите куќи да проси но никој не му дал ниту корка леб. И тој на излезот од селото им рекол „Непростено да ви е“ и така ова село го добило името Непроштено.

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.066—    
19531.148+7.7%
19611.132−1.4%
19711.061−6.3%
19811.243+17.2%
ГодинаНас.±%
1991446−64.1%
19941.251+180.5%
20021.309+4.6%
20211.178−10.0%

Ова село се дели на два дела и тоа македонски и албански. Ги дели само мала река која се нарекува Палавица затоа што некогаш имало многу вода и го поплавила селото.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Непроштено живееле 690 жители, од кои 580 Македонци. и 110 Албанци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Непроштено имало 560 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година Непроштено е центар на општина од три села и има 104 куќи со 773 жители, Македонци и Албанци.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 500 Македонци и 250 Албанци.[5]

На пописот од 2002 година, селото имало 1.310 жители.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.178 жители, од кои 330 Македонци, 808 Албанци, 1 Србин, 5 останати и 34 лица без податоци.[7]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[8]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 1.066
1953 777 366 2 ... 3 1.148
1961 694 421 2 ... ... 2 ... 13 1.132
1971 507 528 15 ... 2 ... 9 1.061
1981 524 711 4 ... 4 1.243
1991 443 3 ... 446
1994 415 835 1 ... 1.251
2002 405 898 2 4 1.310
2021 330 808 1 5 34 1.178

Родови

уреди

Непроштено е македонско-албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

Македонски:

 • Ѓурчинци (7 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Тетово (едно семејство) и во Скопје (две семејства).
 • Шкуртовци (13 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Тетово (едно семејство), Скопје (три семејства) и во Софија (две семејства).
 • Димитриовци или Попоѓои (4 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Белград (едно семејство).
 • Маркуќевци (8 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Габрово (едно семејство).
 • Корлевци (1 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Бугарија (две семејства).
 • Мојсини (1 к.), Староседелци.
 • Кокеловци (2 к.), Староседелци.
 • Пројковци (3 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Скопје (едно семејство)
 • Корупковци или Сибиновци (2 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Софија (едно семејство).
 • Лалошои (10 к.), е лоза од свештеничкиот род Лалошои од село Лешок. Прв доселеник бил Левко,[1], брат на поп Китан и син на Милош од големиот свештенички род Лалошои од Лешок. Лозата на Лалошои од Непроштено, во 2009 година брои ( 378) лица, кои живеат во: Напроштено,Џепчиште, Тетово, Скопје, и други места.[2]
 • Дабинчевци (6 к.) доселени се од Дебарско. Овде живеат од средината на XVIII век, го знаат следното родословие: Ристо (жив на 70 г. во 1947 година) Миајл-Стаменко-Јандрија-Стојан, основачот на родот кој се доселил. Имаат иселеници во Белград (едно семејство), Софија (две семејства) и во Америка (две семејства).
 • Терзинци (23 к.) доселени се од соседното планинско сега албанско село Ѓермо, го знаат следното родословие: Тодор (жив на 53 г. во 1947 година) Богдан-Кочо-Гаврил, дошол таткото на Гаврил. Имаат иселеници во Тетово (две семејство), Скопје (шест семејства), Белград (едно семејство) и во Софија (едно семејство).
 • Јанковци (7 к.) доселени се однекаде.
 • Пачавровци (15 к.) доселени се од планинското село Брезно. Имаат иселеници во Тетово (две семејства) и во Белград (пет семејства).
 • Калковци (6 к.) доселени се однекаде. Имале иселеници во Тетово (едно семејство, али изумрело), и во Романија (две семејства, од кои едното изумрело).
 • Бојковци (10 к.) доселени се од полското село Требош, подалечно потекло имаат од околината на Гнилане, го знаат следното родословие: Никола (жив на 55 г. во 1947 година) Аврам-Кочо, кој се доселил од Требош. Имаат иселеници во Тетово (четири семејства), Скопје (две семејства), Белград (шест семејства) и во Софија (едно семејство).
 • Петкои или Аџиини (495) лица во 2009 година. Родот Петкои се староседелци. Домашна слава на родот Петкои односно Аџиини е Петковден.[3] Архивирано на 24 април 2019 г.

Според истражувањата заклучно со 2009 година, во Непроштено, во погоре споменатите родови треба да се додаде и родот Петкои односно Аџиини. Во родот Петкои односно Аџиини од Непроштено познати се седум колена: Димо-Петруш-Цвета-Живко-Митко-Огнен-Луна. [4] . Заклучно со 2009 година од родот Петкои односно Аџиини од Непроштено има 495 лица, кои живеат во: Непроштено, Џепчиште, Лешок, Тетово, Скопје, Белград, Детроит и други места.

Албански:

 • Садиковци (11 к.) најстар албански род, доселени се средината на XIX век, од северна Албанија;
 • Мирселои (19 к.) доселени се после претходниот род исто така од северна Албанија;
 • Демировци (14 к.) време и место на доселување како претходниот род;
 • Салија (1 к.) доселен од Слатино, подалечно потекло од с. Албанија;
 • Сејдо (1 к.) доселен од Желино, подалечно потекло од с. Албанија;
 • Мислија (1 к.) и Салија (1 к.) доселени од некое околно село, подалечно потекло од с. Албанија.[9]

Општествени установи

уреди

Селото има три цркви:

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди

Во селото постојат избирачките места бр. 2007 и 2008 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.198 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

За време на кризата во 2001 година многу жители се иселиле од ова село, претежно во Скопје и во странство

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900, стр.210.
 3. D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.
 4. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.23.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
 9. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. Македонска енциклопедија. 2 (I. изд.). Скопје: МАНУ. 2009. ISBN 978-608-203-024-1.

Надворешни врски

уреди