Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Село Непроштено се наоѓа во Долни Полог, општина Теарце, 7 километри североисточно од градот Тетово. Станува збор за ридско-планинско село кое се наоѓа во подножјето на Шара, на надморска височина од 509 метри.

ИсториjaУреди

Во поранешно време с.Непроштено се викало Андреево. Но кога некој просјак стигнал во Андреево да проси, пробал во сите куќи да проси но никој не му дал ниту корка леб. И тој на излезот од селото им рекол "Непростено да ви е" и така ова село го добило името Непроштено.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Ова село се дели на два дела и тоа македонски и албански. Ги дели само мала река која се нарекува Палавица затоа што некогаш имало многу вода и го поплавила селото.

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Непроштено живееле 690 жители, од кои 580 Македонци. и 110 Албанци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Непроштено имало 560 Македонци, егзархисти.[2]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година Непроштено е центар на општина од три села и има 104 куќи со 773 жители, Македонци и Албанци.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.310 жители.[4]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[5]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 1.066
1953 777 366 2 ... 3 1.148
1961 694 421 2 ... ... 2 ... 13 1.132
1971 507 528 15 ... 2 ... 9 1.061
1981 524 711 4 ... 4 1.243
1994 415 835 1 ... 1.251
2002 405 898 2 4 1.310

РодовиУреди

Непроштено е македонско-албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

Македонски:

 • Ѓурчинци (7 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Тетово (едно семејство) и во Скопје (две семејства).
 • Шкуртовци (13 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Тетово (едно семејство), Скопје (три семејства) и во Софија (две семејства).
 • Димитриовци или Попоѓои (4 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Белград (едно семејство).
 • Маркуќевци (8 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Габрово (едно семејство).
 • Корлевци (1 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Бугарија (две семејства).
 • Мојсини (1 к.), Староседелци.
 • Кокеловци (2 к.), Староседелци.
 • Пројковци (3 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Скопје (едно семејство)
 • Корупковци или Сибиновци (2 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Софија (едно семејство).
 • Лалошои (10 к.), е лоза од свештеничкиот род Лалошои од село Лешок. Прв доселеник бил Левко,[1], брат на поп Китан и син на Милош од големиот свештенички род Лалошои од Лешок. Лозата на Лалошои од Непроштено, во 2009 година брои ( 378) лица, кои живеат во: Напроштено,Џепчиште, Тетово, Скопје, и други места.[2]
 • Дабинчевци (6 к.) доселени се од дебарско. Овде живеат од средината на 18ти век, ја знаат следната генеологија Ристо (жив на 70 год. во 1947 година) Миајл-Стаменко-Јандрија-Стојан, основачот на родот кој се доселил. Имаат иселеници во Белград (едно семејство), Софија (две семејства) и во Америка (две семејства).
 • Терзинци (23 к.) доселени се од соседното планинско сега албанско село Ѓермо, ја знаат следната генеологија Тодор (жив на 53 год. во 1947 година) Богдан-Кочо-Гаврил, дошол таткото на Гаврил. Имаат иселеници во Тетово (две семејство), Скопје (шест семејства), Белград (едно семејство) и во Софија (едно семејство).
 • Јанковци (7 к.) доселени се однекаде.
 • Пачавровци (15 к.) доселени се од планинското село Брезно. Имаат иселеници во Тетово (две семејства) и во Белград (пет семејства).
 • Калковци (6 к.) доселени се однекаде. Имале иселеници во Тетово (едно семејство, али изумрело), и во Романија (две семејства, од кои едното изумрело).
 • Бојковци (10 к.) доселени се од полското село Требош, подалечно потекло имаат од околината на Гнилане, ја знаат следната генеологија Никола (жив на 55 год. во 1947 година) Аврам-Кочо, кој се доселил од Требош. Имаат иселеници во Тетово (четири семејства), Скопје (две семејства), Белград (шест семејства) и во Софија (едно семејство).
 • Петкои или Аџиини (495) лица во 2009 година. Родот Петкои се староседелци. Домашна слава на родот Петкои односно Аџиини е Петковден.[3]

Според истражувањата заклучно со 2009 година, во Непроштено, во погоре споменатите родови треба да се додаде и родот Петкои односно Аџиини. Во родот Петкои односно Аџиини од Непроштено познати се седум колена: Димо-Петруш-Цвета-Живко-Митко-Огнен-Луна. [4] . Заклучно со 2009 година од родот Петкои односно Аџиини од Непроштено има 495 лица, кои живеат во: Непроштено, Џепчиште, Лешок, Тетово, Скопје, Белград, Детроит и други места.


Албански:

 • Садиковци (11 к.) најстар албански род, доселени се средината на 19ти век, од северна Албанија;
 • Мирселои (19 к.) доселени се после претходниот род исто така од северна Албанија;
 • Демировци (14 к.) време и место на доселување како претходниот род;
 • Салија (1 к.) доселен од Слатино, подалечно потекло од с. Албанија;
 • Сејдо (1 к.) доселен од Желино, подалечно потекло од с. Албанија;
 • Мислија (1 к.) и Салија (1 к.) доселени од некое околно село, подалечно потекло од с. Албанија.[6]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

За време на кризата во 2001 година многу жители се иселиле од ова село, претежно во Скопје и во странство

НаводиУреди

 1. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900, стр.210.
 2. D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.
 3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.23.
 4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
 6. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. 
 7. (на македонски) Македонска енциклопедија. 2 (I издание). 1355: МАНУ. 2009. ISBN 978-608-203-024-1. 

Надворешни врскиУреди