Јелошник

село во Општина Теарце


Јелошник — село во Општина Теарце.

Јелошник
Јелошник is located in Македонија
Јелошник
Местоположба на Јелошник во Македонија
Јелошник на интерактивна карта

Координати 42°6′2″N 21°3′24″E / 42.10056° СГШ; 21.05667° ИГД / 42.10056; 21.05667Координати: 42°6′2″N 21°3′24″E / 42.10056° СГШ; 21.05667° ИГД / 42.10056; 21.05667
Општина Теарце
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28035
Надм. вис. 890 м
Јелошник на општинската карта
Јелошник во Општина Теарце.svg

Атарот на Јелошник во рамките на општината
Commons-logo.svg Јелошник на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Јелошник е раселено село. Според пописот од 2002 не се забележани жители.

РодовиУреди

Јелошник било македонско село.

Според испитувањата вршени во 1947 година, родови во селото биле:

Општествени установиУреди

Цркви

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
  2. „Tрадиционално одбележaн Благоец во Јелошник“. КИСС ТВ. 7 април 2008. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 29 април 2010.

Надворешни врскиУреди