Самоилово

село во Општина Ново Село

Самоилово — село во Општина Ново Село, во околината на градот Струмица.

Самоилово

Панорамски поглед на Самоилово

Самоилово во рамките на Македонија
Самоилово
Местоположба на Самоилово во Македонија
Самоилово на карта

Карта

Координати 41°24′28″N 22°54′0″E / 41.40778° СГШ; 22.90000° ИГД / 41.40778; 22.90000Координати: 41°24′28″N 22°54′0″E / 41.40778° СГШ; 22.90000° ИГД / 41.40778; 22.90000
Општина Ново Село
Население 235 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 312 м
Самоилово на општинската карта

Атарот на Самоилово во рамките на општината
Самоилово на Ризницата
Куќи во селото
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
ОУ „Мануш Турновски“

Географија и местоположба уреди

 
Поглед од падините на Беласица на селото Самоилово во подножјето на планината Огражден

Самоилово се наоѓа во подножјето на планината Огражден, на надморска височина од 230 метри. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 25 километри

Историја уреди

Самоилово е најмлада населба во Струмичкиот регион, основана во 1971 година од жителите на соседните села Бадилен (70 %) и Бајково (30 %).

Тоа го добило името според Цар Самоил, односно според тоа што во близина се случила познатата Беласичка битка од 29 јули 1014 година, водена помеѓу македонската војска на Цар Самуил и византиската на Василиј II[2]. Први жители и основачи на селото во 1971 година биле Костадин Митрев и Стојан Василев.

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948—    
1953—    
1961—    
1971—    
1981285—    
ГодинаНас.±%
1991360+26.3%
1994370+2.8%
2002348−5.9%
2021235−32.5%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 348 жители, од кои 345 Македонци, 2 Срби и 1 останат.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 235 жители, од кои 218 Македонци, 1 Србин и 16 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 285 360 370 348 235
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи уреди

Во 1996 година била изградена црквата „Св. Богородица“, а селската слава се одбележува на 28 август.

Училиштето ОУ „Мануш Турновски“ со работа во 1973 година, а новата училишна зграда датира од 1986 година. Селото е електрифицирано, има водовод, а во близина поминува реката Василица.

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1790 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на дом на културата.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 302 гласачи.[10]

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Димка Митева. „Топонимијата на Струмичко“, Скопје, 1989, стр. 26 и 46.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 29 декември 2019.
  10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.

Надворешни врски уреди