Видосава Грубач

македонска театарска, филмска и телевизиска глумица

Видосава Грубач (р. 25 мај 1940 во Скопје - 23 декември 2021 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Во 1962 година станува член во драмата на Драмски театар - Скопје каде работи сè до нејзиното пензионирање.

Видосава Грубач
Роден 25 мај 1940
Скопје
Починал 23 декември 2021(2021-12-23) (возр. 81)
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Викенд на мртовци
Јагне на ражен
Време живот
Нави
Болва в' уво
Занимање глумец

Филмографија уреди

Грубач ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1973 Луѓе и птици ТВ-филм
1979 Наши години ТВ-серија
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1982 Јагне на ражен ТВ-филм Стојаница
1983 Виновник ТВ-филм
1984 Диво месо ТВ-филм Бајачка
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1987 Хај-фај ТВ-филм
1987 Трето доба ТВ-серија
1988 Викенд на мртовци ТВ-серија Рајна
1990 Викенд на мртовци ТВ-филм Рајна
1991 Опстанок ТВ-серија
1991 Болва в' уво ТВ-филм
1992 Време, живот ТВ-филм
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија
1994 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија
2007 Нави ТВ-филм Баба Мита
2011 Од денес за утре ТВ-серија Мими

Наводи уреди

  1. „Vidosava Grubac“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.