Ленче Делова (р. 15 јуни 1948 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. На сцената на Драмски театар - Скопје настапувала од 1964 година како глумец аматер, во 1970 година се вработила во Драмски театар - Скопје и работела сè до нејзиното пензионирање во 2013 година.

Ленче Делова
Роден 15 јуни 1948(1948-06-15)(76 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонка
Народност Македонка
Познат по улогите во:
Чук, Чук Стојанче
Солунски патрдии
Во светот на бајките
Ајде да се дружиме
Пред дождот
Занимање глумица

Филмографија

уреди

Делова ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1970 Детективи ТВ-филм
1970 Александра ТВ-филм
1971 Веселиот Иван Гулабин ТВ-филм
1975 Илинка ТВ-филм
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1982 Илинден ТВ-серија
1982 Тумба, тумба, дивина ТВ-филм
1984 Диво месо ТВ-филм Проститутката
1985 На наш начин ТВ-филм
1985 Ајде да се дружиме ТВ-серија Зорка
1986 Солунски патрдии ТВ-серија
1987-1990 Чук Чук Стојанче ТВ-серија
1989 Тврдокорни ТВ-серија
1990 Еурека ТВ-серија
1991 Тетовирање ТВ-филм
1991 Болва в' уво ТВ-филм
1991 Опстанок ТВ-серија
1992 Чернодрински се враќа дома ТВ-филм
1994 Пред дождот ТВ-филм Службеник
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1997 Македонски народни приказни ТВ-серија
1998 Салон Хармони ТВ-серија Љуба
1998 Вујко Вања ТВ-филм Марина
2000 Мајка Тереза ТВ-филм
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2010 Од денес за утре ТВ-серија Ружица
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм

Награди

уреди
  • 1978: Награда „13 Октомври“ за учество во „Хамлет“ како ликот Офелија
  • 1996: Награда за најдобро глумечко остварување, доделена за време на МТФ „Војдан Чернодрински“, Прилеп, за улогата на Трајанка во „Ни ќар - ни зијан
  • 2006: Награда за животно дело „Војдан Чернодрински“

Наводи

уреди
  1. „Lence Delova“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.