Наргис (циклон)

циклон на западната страна на Индокина кој се случил во 2008 г.

Координати: 16°03′01″N 94°48′32″E / 16.05028° СГШ; 94.80889° ИГД / 16.05028; 94.80889

Наргистропски циклон, кој на 2 мај 2008 година го погоди Мјанмар, во Југоисточна Азија на западната страна на полуостровот Индокина.

Снимка на циклонот Наргис

Жртви и разрушеностУреди

 
Сателитска снимка на циклонот
 
Најмногу настрада провинцијата Иравади

Според податоците не ООН настрадани се 1,5 милиони луѓе; 22,5 илјада се загинати; 40 илјади се сметаат за исчезнати. Од циклонската стихија сериозно е настрадан и самиот главен град на Мјанмар — Јангон, а многу населени места се избришани од лицето на земјата. Поголемиот дел од земјата е без електрична енергија, улиците се непроодни и затрупани со дрва. Нема телефонија и интернет.

Санирање на штетитеУреди

Хуманитарна помош е испратена веднаш од сите страни на светот, како и меѓународните организации (Тајланд,ООН, ЕУ, УНЕСКО, Италија, Индија, Индонезија, Франција, САД, Велика Британија, Германија, Саудиска Арабија, Катар и др., меѓу кои и Република Македонија).

Земја Придонес[1]
  Австралија AUD $25 милиони (USD $23,5 милиони)[2] and 31 tonnes of supplies.[3]
  Бангладеш 20 тони храна и медицинска помош
  Белгија EUR 250.000 (USD $387.000) и EUR 100.000 од Фландрија
  Брунеј Хуманитарна помош[4]
  Камбоџа USD $50.000[5]
  Канада Преку USD $2 милиони медицинка помош, од кои $500.000 за црвениот крст [6]
  НР Кина USD $5,3 милиони помош и материјали (вкл. 3 авиони со по 60 тони помош
  Чешка USD $154.000
  Данска USD $2,1 милиони[7]
  Европска Унија USD $3.0 милиони
  Финска EUR 300.000 (USD $464.000)[8]
  Франција 1,500 тони медицинска помош, храна, и вода;[9] USD $775,000
  Германија USD $3,0 million
  Грција USD $200.000, медикаменти и хуманитарна помош[10]
  Унгарија USD $300.000, медикаменти, храна, хуманитарна помош
  Индија Преку 140 тони помошни материјали. Тим од 50 лекари.[11]
  Индонезија USD $1 милион кеш и храна и лекови
  Ирска EUR 1.000.000 (USD $1,550,000)
  Израел USD $100.000, храна и лекови
  Јапонија JPY 28 милиони = USD $267,000; USD $10 преку програмата на ФАО & USD $570,000 асистенција[12]
  Малезија USD $4.100.000
  Македонија USD $50.000[13]
  Холандија EUR 1.000.000 (USD $1.550.000)
  Нов Зеланд NZD 1,5 million (USD $1,15 million)[14]
  Норвешка Up to USD $1,96 милион[15]
  Пакистан Хуманитарна помош.[16]
  Филипини Медицинска помош од $500.000 USD[17]
  Русија 80 тони храна, генератори, лекови[18]
  Сан Марино EUR 30.000[19]
  Сингапур USD $200.000[20]
  Шпанија USD $775.000 донација за ФАО
  Шведска Логистичка помош
  Швајцарија USD $475.000 (initial)
  Тајланд USD $100.000, food and medical supplies (initial)[21]
  Турција USD $1.000.000 Од Министерството за Надворешни и USD $600,000 од турската црвена полумесечина[22]
  Обединето Кралство GBP 17 милиони (USD $33.5 милиони) [23]
  САД USD $16,25 милиони,[24] 6 C-130s, USS Essex strike group[25]
  Виетнам USD $200.000

НаводиУреди

 1. http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/story/CTVNews/20080505/burma_cyclone_080506/20080506?hub
 2. „Aus increases aid“. Sky News Australia. May 7. 2008. Архивирано од изворникот на 2008-06-30. Посетено на 2008-05-11. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. „Australia's cyclone contribution the biggest“. Daily Telegraph. 2008-05-14. Архивирано од изворникот на 2008-05-17. Посетено на 2008-05-14.
 4. http://www.bt.com.bn/en/home_news/2008/05/08/brunei_to_send_relief_supplies_for_myanmar_cyclone_hit
 5. Камбоџа додели помош од 50.000 долари за циклонот што го погоди МјанмарНароден дневник (англиски)
 6. CBC news CHOC resolution
 7. "Fogh lufter militær nødhjælp til Myanmar". Retrieved at: http://jp.dk/indland/article1340365.ece Архивирано на 20 март 2012 г.
 8. http://www.formin.fi/Public/default.aspx?contentid=129880&nodeid=15145&culture=en-US
 9. CNN relief boat sinks
 10. {{Наведена мрежна страница |url=https://web.archive.org/web/20080509010721/http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/Articles/en-US/06052008_SB1704.htm
 11. http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/7405602.stm
 12. „Abs-Cbn Interactive, Japan gives $10-M aid to Myanmar“. Архивирано од изворникот на 2008-05-26. Посетено на 2008-05-17.
 13. „:: Net Press ::“. Архивирано од изворникот на 2008-05-10. Посетено на 2008-05-17.
 14. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-05-26. Посетено на 2008-05-17.
 15. http://www.regjeringen.no/en/dep/ud/press/News/2008/norway-prepared-to-provide-nok-10-millio.html?id=510083
 16. https://archive.is/20121221174627/www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=2008%5C05%5C12%5Cstory_12-5-2008_pg7_18
 17. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-05-11. Посетено на 2008-05-17.
 18. http://www.channelnewsasia.com/stories/singaporelocalnews/view/346201/1/.html Архивирано на 20 октомври 2012 г. http://www.gazeta.ru/news/lastnews/2008/05/10/n_1216998.shtml Самолет МЧС России доставил в Мьянму гуманитарную помощь
 19. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-05-26. Посетено на 2008-05-17.
 20. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-10-20. Посетено на 2008-05-17.
 21. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-05-09. Посетено на 2008-05-09.
 22. мај 2008 „Cunta'nın İnadı Öldürüyor“ Проверете ја вредноста |url= (help). Milliyet.com.tr. 2008-05-09. Посетено на 2008-05-09.
 23. £5m in aid for Burma http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/7385593.stm
 24. http://www.cnn.com/2008/WORLD/asiapcf/05/12/myanmar.aid/index.html
 25. http://www.defenselink.mil/news/newsarticle.aspx?id=49823%7Ctitle=Gates: U.S. Military Ready to Help, Ships, Air Support Staged

Надворешни врскиУреди