Нада Гешоска

македонска глумица

Нада Гешоска (24 мај 1930 во Прилеп6 јануари 2003 во Скопје) — македонска драмска и филмска глумица.[1]

Нада Гешоска
Родена 24 мај 1930
Прилеп, Кралство Југославија
Починала 6 јануари 2003(2003-01-06) (возр. 72)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање драмска и филмска глумица

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1964 Под исто небо ТВ-филм Крстевица
1966 До победата и по неа ТВ-филм
1967 Домот на татко ти ТВ-филм
1967 Мементо ТВ-филм Мајката на Јана
1968 Планината на гневот ТВ-филм Невена
1969 Време без војна ТВ-филм Фронецица
1970 Вујковиот сон ТВ-филм
1970 Цената на градот ТВ-филм Стапица 1
1971 Жед ТВ-филм
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм Паца
1971 Пречек ТВ-филм Мајката
1972 Табакерата ТВ-филм Мајката на Сулејман-бег
1974 Средба ТВ-филм Дафина
1975 Јад ТВ-филм Хрисија
1975-1976 Патот кон иднината ТВ-серија
1977 Вапчаров ТВ-филм
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1981 Самотија ТВ-филм Трпана
1981 Првите цутови ТВ-серија Бабата
1982 Илинден ТВ-серија Баба Мара
1984 Белото циганче ТВ-серија
1984 Камчевци ТВ-серија
1984 Лет во место ТВ-филм Султана
1986 Состојба пред инфаркт ТВ-филм
1987 Трето доба ТВ-филм
1988 За сега без добар наслов ТВ-филм Пекарка
1989 Кога меракот пее ТВ-серија
1990 Македонски народни приказни ТВ-серија
1992 Време, живот ТВ-филм Вера
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1997 Преку езерото ТВ-филм Евдокија
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2000-2001 Во светот на бајките ТВ-серија Бабата
2002 Наше маало ТВ-серија

Животопис уреди

Кариерата ја започнала во Народниот театар во Прилеп во 1951 година. Била член на Драмата на МНТ во период од 1958 до 1964 година, а потоа се приклучува на Драмскиот театар во Скопје (1964-1984). Реализира повеќе значајни улоги во дела од домашни и странски автори.

Позната е по нејзините улоги како Магда во „Пат во злостор“, Елена Андреевна во „Вујко Вања“, Маша во „Галеб“, Мајката во „Крвава свадба“, Хекуба во „Тројанки“, Меланија во „Егор Буличов“ и други.

Награди уреди

  • Награда "13-ти ноември" (1967)
  • Награда за актерско остварување за улогата на "Султана" во претставата "Лет во место" на театарските игри "Војдан Чернодрински" во Прилеп (1982)
  • Награда 11-ти октомври (1982)
  • Награда "Златна колајна" на фестивалот за монодрама и пантомима - Земун за монодраматаа "Учителката" (1985)
  • Награда за животно дело "Војдан Чернодрински" (1996)

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Гиева“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 355. Text "series " ignored (help)