'Вилијам Ентони' " 'Тони' " 'Паркер Јуниор' (роден на 17 мај 1982) е француски професионален кошаркар и играч на Сан Антонио Спарс во Националната кошаркарска асоцијација (НБА). Син на професионален кошаркар, Паркер играше две години во француската национална лига пред да влезе во НБА во 2001 година. Тој беше избран од страна на Сан Антонио Спарс како 28 пик на НБА драфтот и многу брзо стана нивниот клучен играч. Паркер има освоено четири НБА Финалиња во 2003, 2005, 2007 и во 2014 година НБА финале од кои сите беа со Сан Антонио Спарс.

Тони Паркер
Parker khomar.JPG
Паркер со Спарси во 2010
No. 9 – Сан Антонио Спарс
PositionБек шутер
LeagueНБА
Personal information
Born17 мај 1982 (1982-05-17) (39 г.)
Брухе, Белгија
NationalityФранција
Listed height6 ст 2 ин (1.88 м)
Listed weight185 lb (84 kg)
Career information
NBA draft2001 / Round: 1 / Pick: 28-ми overall
Selected by the Сам Антонио Спарс
Playing career1999–present
Career history
1999–2001Paris Basket Racing
2001 –presentSan Antonio Spurs
2011ASVEL Basket
Career highlights and awards

2013 )

)

)

Stats at NBA.com
Stats at Basketball-Reference.com

Со својата брзина и висок процент на шут од поле, Паркер е именуван на шест НБА Ол-стар натпревари, три НБА Втори тимови, и еднаш во НБА Третот тим. Тој исто така во 2007 година беше дел од МВП на НБА финалето. Во вториот круг на Плејофот во 2017 година тој доживеа сериозна повреда на левата квадрицепс тетива што тоа беше крај за неговата сезоната.

Настапува за француската кошаркарска репрезентација, Паркер беше прогласен за МВП на Евробаскетот 2013 по победата на неговиот тим над Литванија[1] во мечот за златен медал.Тој го заврши турнирот со 19 бода по натпревар .[2] Во 2015 година, тој стана водечки стрелец во натпреварите на Евробаскетот на сите времиња.

НаводиУреди

  1. [1], basket-infos.com, Retrieved 23 September 2013
  2. [2], basket-infos.com, Retrieved 23 September 2013

Надворешни врскиУреди