НБА Ол-стар викенд 2022

НБА Ол-стар викенд 2022 било 71-вото издание на НБА Ол-стар викендот. Се одржан од 18 до 20 февруари 2022 године во Кливленд, Охајо. Сите настани се одиграле во Рокет Мортгејџ Филдхаус, домашната арена на Кливленд Кавалирс. Кливленд претходно бил домаќин на НБА Ол-стар манифестацијата само уште еднаш — 1997 година.

НБА Ол-стар викенд 2022
Спорт Кошарка
Организатор НБА
Одржано 18-20 февруари 2022
Арена Рокет Мортгејџ Филдхаус
Град Кливленд, Охајо
НБА Ол-стар натпревар
Резултат Тим Леброн — Тим Дјурант 163-160
Најкорисен играч САД Стефен Кари
(Голден Стејт Голден Ст. Вориорс)
Настапи на полувремето Earth, Wind & Fire
Изведувачи на химни Мејси Греј (САД Amazing Grace)
Рајланд Џејмс (Канада O Canada)
НБА натпревар на ѕвездите во подем
Резултат Тим Бари — Тим Ајзеа 25-20
Најкорисен играч САД Кејд Канингем
(Детроит Детроит Пистонс)
НБА натпревар во вештини
Победник САД Џарет Ален, САД Дариус Гарланд и САД Еван Мобли
(Кливленд Кливленд Кавалирс)
НБА натпревар во забивање
Победник САД Оби Топин
(Њујорк Никс Њујорк Никс)
НБА натпрвеар во шутирање тројки
Победник Доминиканска Република Карл Ентони Таунс
(Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс)
2021 2023

НБА Ол-стар натпревар

уреди

Состави

уреди

Тим Леброн
Позиција Играч Екипа
Стартери
К Леброн Џејмс   Л.А. Лејкерс
К Јанис Адетокунбо   Милвоки Бакс
Ц Никола Јокиќ   Денвер Нагетс
Б Демар Дероузан   Чикаго Булс
Б Стефен Кари   Голден Ст. Вориорс
Резерви
Б Лука Дончиќ   Далас Маверикс
Б Дариус Гарланд   Кливленд Кавалирс
Б Крис Пол   Финикс Санс
К Џими Батлер   Мајами Хит
Б Донован Мичел   Јута Џез
Б Фред Ванвлит   Торонто Репторс
Ц Џарет АленREP3   Кливленд Кавалирс
Тренер: Монти Вилијамс (  Финикс Санс)

Тим Дјурант
Позиција Играч Екипа
Стартери
К Ендрју Вигинс   Голден Ст. Вориорс
К Џејсон ТејтумST   Бостон Селтикс
Ц Џоел Ембид   Филаделфија 76ерс
Б Џа Морант   Мемфис Гризлис
Б Треј Јанг   Атланта Хокс
Резерви
Б Девин Букер   Финикс Санс
Ц Карл-Ентони Таунс   Минесота Тимбервулфс
Б Зак Лавин   Чикаго Булс
Б Деџонте МариREP2   Сан Антонио Спарс
К Крис Мидлтон   Милвоки Бакс
Б ЛаМело БолREP1   Шарлот Хорнетс
Ц Руди Гобер   Јута Џез
Тренер: Ерик Сполстра (Мајами Хит)

^INJ1 Кевин Дјурант не бил во можност да настапи поради повреда.[1]
^REP1 ЛаМело Бол бил избран како замена за Кевин Дјурант.[1]
^INJ2 Дрејмонд Грин не бил во можност да настапи поради повреда.[1]
^REP2 Деџонте Мари бил избран како замена за Дрејмонд Грин.[1]
^ST Џејсон Тејтум бил избран како стартер на местото на Кевин Дјурант.[1]
^INJ3 Џејмс Харден не бил во можност да настапи поради повреда.[2]
^REP3 Џарет Ален бил избран како замена за Џејмс Харден.[2]

Натпревар

уреди
Кливленд
20 февруари 2022
Тим Дјурант   160 – 163
Извештај
  Тим Леброн МВП: Стефен Кари
Рокет Мортгејџ Филдхаус (0 гледачи)
Ембид0 36 Поени 50 0Кари
Ембид0 10 Скокови 12 0Адетокунбо
Јанг0 10 Асистенции 08 0Џејмс, Јокиќ

НБА натпревар на ѕвездите во подем

уреди

Тим Ајзеа[3]
Поз. Нац. Играч Екипа Р/С/П
К Прешес Ачиува   Торонто Репторс Софмор
Б Десмонд Бејн   Мемфис Гризлис Софмор
К Садик Беј   Детроит Пистонс Софмор
Б Ентони Едвардс   Минесота Тимбервулфс Софмор
Б Тајрис Халибертон   Сакраменто Кингс Софмор
Б Џејден Харди   NBA G League Ignite Проспект
Ц Ајзеа Стјуарт   Детроит Пистонс Софмор
Тренер: Ајзеа Томас

Тим Ворти[3]
Поз. Нац. Играч Екипа Р/С/П
Б Кол Ентони   Орландо Меџик Софмор
Б Марџон Бошамп   NBA G League Ignite Проспект
Б Џош Гиди   Оклахома Тандер Руки
Б Џејлен Грин   Хјустон Рокетс Rookie
К Херберт Џонс   Њу Орлеанс Пеликанс Руки
Б Тајрис Макси   Филаделфија 76ерс Руки
Б Џејлен Сјугс   Орландо Меџик Руки
Тренер: Џејмс Ворти
Полуфинале Финале
      
1 Тим Ајзеа 50
4 Тим Ворти 49
Тим Ајзеа 20
Тим Бари 25
3 Тим Бари 50
2 Тим Пејтон 48

НБА натпревар во шутирање тројки

уреди
Учесници[4]
Позиција Играч Екипа Годиште Висина Прва рунда Завршна рунда
Ц   Карл-Ентони Таунс   Минесота Тимбервулфс 213 112 22 29
Б   Треј Јанг   Атланта Хокс 188 82 22 26
Б   Лук Кенард   Л.А. Клиперс 196 91 28 26
Б   Пати Милс   Бруклин Нетс 183 84 21 DNQ
Б   Си Џеј Меколум   Њу Орлеанс Пеликанс 191 86 19
Б   Десмонд Бејн   Мемфис Гризлис 198 98 18
Б   Фред Ванвлит   Торонто Репторс 183 88 16
Б   Зак Лавин   Чикаго Булс 196 94 14

НБА натпревар во забивање

уреди
Учесници
Позиција Играч Екипа Висина Тежина Прва рунда Завршна рунда
К   Оби Топин   Њујорк Никс 206 100 90 (44+46) 92 (45+47)
К   Хуан Тоскано   Голден Ст. Вориорс 198 95 87 (44+43) 69 (39+30)
Б   Џејлен Грин   Хјустон Рокетс 193 80 83 (38+45) DNQ
Б   Кол Ентони   Орландо Меџик 191 84 70 (40+30)

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „LaMelo Ball, Dejounte Murray named as injury replacements for 2022 All-Star Game“. NBA.com. February 7, 2022. Посетено на February 8, 2022.
  2. 2,0 2,1 „Cavaliers' Jarrett Allen named as injury replacement for 2022 All-Star Game“. NBA.com. February 14, 2022. Посетено на February 15, 2022.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „NBA All-Star Weekend, Rising Star: i roster delle quattro squadre in campo“. sport.sky.it. Посетено на 2022-02-05.
  4. „MTN DEW 3-Point Contest“. www.nba.com (англиски). Посетено на 2022-02-10.

Надворешни врски

уреди