Крис Мидлтон

Американски кошаркар


Џејмс Кристијан "Крис" Мидлтон (роден на 12 август 1991 година) е американски кошаркар, крило на Милвоки Бакс.

Крис Мидлтон

Khris Middleton (39684853532) (cropped).jpg

Лични информации
Роден на 12 август 1991 (1991-08-12) (30 г.)
Роден во Чарлстон, Јужна Каролина
Националност САД САД
Висина 2,01 м
Тежина 101 кг
Позиција крило, бек
Информации за кариерата
Колеџ 600px vertical HEX-7BLC20 White.svg Тексас А&М
Драфт 2012 / Рунда: 2 / Пик: 39
Избран од:
Детроит Детроит Пистонс
Проф. кариера 2012—
Моментален клуб
Клуб Милвоки Милвоки Бакс
Број 22
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2012–2013
2012
2013–
Детроит Детроит Пистонс
Форт Вејн Мед Антс Ф.В. Мед Антс
Милвоки Милвоки Бакс
Репрезентација
2019– САД САД

Мидлтон играл колеџ кошарка на универзитетот Тексас А&М три години, а потоа се пријавил на НБА драфтот 2012 каде бил избран како 39-ти пик во втората рунда од Детроит Пистонс. По завршувањето на својата руки сезона со Пистонс, тој бил разменет заедно со Брендон Најт и Вјачеслав Кравцов во Милвоки Бакс за Брендон Џенингс кој заминал во Детроит.

Мидлтон е два пати учесник на НБА Ол-стар натпреварите во 2019 и 2020 година. Во сезоната 2020-2021 станал НБА шампион со Милвоки Бакс, совладувајќи ги Финикс Санс во финалето со 4-2, а Мидлтон придонел за успехот со просек од 24 поени по натпревар во финалната серија, учинок кој во неговата екипа бил послаб само од оној на Јанис Адетокунбо (35.2) - МВП-то на тоа финале.

УспесиУреди

2020-2021
2019 и 2020

СтатистикаУреди

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Бодови по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата
 †  Го освоил НБА првенството

КолеџУреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2009–2010   Тексас А&М Еџис 34 22 20.9 .416 .324 .750 3.7 1.1 .9 .3 7.2
2010–2011   Тексас А&М Еџис 33 33 29.6 .450 .361 .784 5.2 2.8 1.2 .1 14.3
2011–2012   Тексас А&М Еџис 20 17 28.8 .415 .260 .750 5.0 2.3 1.0 .3 13.2
Вкупно 87 72 26.0 .431 .321 .768 4.6 2.0 1.0 .2 11.3

НБАУреди

Регуларна сезонаУреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2012-2013   Детроит Пистонс 27 0 17.6 .440 .311 .844 1.9 1.0 .6 .1 6.1
2013-2014   Милвоки Бакс 82 64 30.0 .440 .414 .861 3.8 2.1 1.0 .2 12.1
2014-2015   Милвоки Бакс 79 58 30.1 .467 .407 .859 4.4 2.3 1.5 .1 13.4
2015-2016   Милвоки Бакс 79 79 36.1 .444 .396 .888 3.8 4.2 1.7 .2 18.2
2016-2017   Милвоки Бакс 29 23 30.7 .450 .433 .880 4.2 3.4 1.4 .2 14.7
2017-2018   Милвоки Бакс 82 82 36.4 .466 .359 .884 5.2 4.0 1.5 .3 20.1
2018-2019   Милвоки Бакс 77 77 31.1 .441 .378 .837 6.0 4.3 1.0 .1 18.3
2019-2020   Милвоки Бакс 62 59 29.9 .497 .415 .916 6.2 4.3 .9 .1 20.9
2020-2021   Милвоки Бакс 68 68 33.4 .476 .414 .898 6.0 5.4 1.1 .1 20.4
Кариера 585 510 31.7 .460 .395 .879 4.8 3.6 1.2 .2 16.8
Ол-стар 2 0 22.5 .450 .467 .000 3.0 3.0 .0 .0 12.5

ПлејофУреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2015   Милвоки Бакс 6 6 38.7 .380 .324 .933 3.7 2.0 2.3 .5 15.8
2017   Милвоки Бакс 6 6 38.5 .397 .368 .818 4.7 5.3 2.0 .0 14.5
2018   Милвоки Бакс 7 7 39.3 .598 .610 .737 5.1 3.1 .9 .7 24.7
2019   Милвоки Бакс 15 15 34.3 .418 .435 .835 6.3 4.4 .6 .0 16.9
2020   Милвоки Бакс 10 10 35.5 .394 .354 .826 6.9 6.0 1.1 .2 20.3
2021   Милвоки Бакс 23 23 40.1 .438 .343 .887 7.6 5.1 1.5 .2 23.6
Кариера 67 67 37.8 .436 .390 .861 6.3 4.6 1.3 .2 20.2

Надворешни врскиУреди