Фудбалски куп на Македонија 1999-2000

Македонскиот куп во фудбал 1999-00 било 8. издание на Купот на Македонија. Во оваа сезона шампион била Слога Југомагнат.

Куп на Македонија
Сезона1999–00
ПрвациСлога Југомагнат

Прва рунда

уреди
Клуб Резултат Клуб
ОФС Тетово 0:1 Цементарница
Галеб 0:6 Вардар
БСК 3:1 Балкан
Осогово 5:6 Башкими
Повардарие 0:11 Силекс
Битола 0:2 Саса
Беласица 1:2 Македонија Ѓорче Петров
Арсими 3:0 (служ.) Куманово
Бутел 0:1 Победа
Брегалница (Ш) 2:0 Тиквеш
Новаци 0:1 Работнички
Охрид 4:0 Скопје
Ударник 1:2 Напредок
Борец МХК 0:1 Металург
Маџари Солидарност 0:3 Слога Југомагнат
Брегалница (Д) 0:2 Пелистер

Осминафинале

уреди

Група А

уреди
Екипа О.Н. Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Г.Р. Бод
Слога Југомагнат 6 4 1 1 20 11 +9 13
Работнички 6 3 2 1 19 11 +8 11
Охрид 6 3 1 2 19 12 +7 10
Арсими 6 0 0 6 7 31 −24 0

Група Б

уреди
Екипа О.Н. Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Г.Р. Бод
Цементарница 6 4 2 0 18 4 +14 14
Силекс 6 4 0 2 22 7 +15 12
Саса 6 2 2 2 8 11 −3 8
Металург 6 0 0 6 2 28 −26 0

Група Ц

уреди
Екипа О.Н. Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Г.Р. Бод
Победа 6 5 0 1 33 6 +27 15
Пелистер 6 4 0 2 22 12 +10 12
Башкими 6 3 0 3 9 15 −6 9
БСК 6 0 0 6 5 36 −31 0

Група Д

уреди
Екипа О.Н. Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Г.Р. Бод
Вардар 6 5 0 1 14 6 +8 15
Македонија Ѓорче Петров 6 4 1 1 8 3 +5 13
Напредок 6 1 1 4 5 11 −6 4
Брегалница (Ш) 6 1 0 5 3 10 −7 3

Четвртфинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Работнички 3:2 Цементарница 1:1 2:1
Силекс 0:4 Слога Југомагнат 0:1 0:3
Македонија Ѓорче Петров 2:3 Победа 0:0 2:3
Пелистер 3:1 Вардар 1:0 2:1

Полуфинале

уреди
Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Пелистер 3:4 Победа 2:2 1:2
Работнички 2:4 Слога Југомагнат 1:1 1:3

Финале

уреди
20 мај 2000
Слога Југомагнат 6 – 0 Победа Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 12,000
Судија: Ангел Бунгуров (Кавадарци)
Мисердовски   42'
Беќири   55'66'74'
Мустафи   71'
Пресилски   81'
Куп на Македонија
1999-00 Победник
Слога Југомагнат 2ра титула