Куп на шампиони 1972/73

Куп на шампиони 1972/73 — 18-то издание од Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 30 мај 1973 на стадионот Црвена Ѕвезда во Белград. На тој натпревар Ајакс го победил Јувентус со резултат 1-0. За Ајакс тоа било трета титула.

Куп на шампиони 1972/73
Податоци за купот
Датуми13 септември 1972 — 30 мај 1973
Екипи31
Финале
ШампиониХоландија Ајакс
(3. титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Германија Герд Милер (12 голови)

Резултати уреди

Квалификации уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
ЦСКА Софија   4:1   Панатинајкос 2:1 2:0
Ајакс   слободен - -
Галатасарај   1:7   Баерн Минхен 1:1 0:6
Вотерфорд Јунајтед   2:3   Омонија 2:1 0:2
Вакер Тирол   0:3   Динамо Киев 0:1 0:2
Слием Вондерерс   0:10   Горник Забже 0:5 0:5
Арис Боневое   0:6   Арџеш Питешт 0:2 0:4
Реал Мадрид   4:0   Кефлафик 3:0 1:0
Олимпик Марсеј   1:3   Јувентус 1:0 0:3
Магдебург   9:1   ТПС 6:0 3:1
Селтик   5:2   Розенборг 2:1 3:1
Ујпешт Дожа   4:3   Базел 2:0 2:3
Спартак Трнава   слободен - -
Андерлехт   7:2   Вејле 4:2 3:0
Дерби Каунти   4:1   Железничар 2:0 2:1
Малме   2:4   Бенфика 1:0 1:4

Осминафинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
ЦСКА Софија   1:6   Ајакс 1:3 0:3
Баерн Минхен   13:0   Омонија 9:0 4:0
Динамо Киев   3:2   Горник Забже 2:0 1:2
Арџеш Питешт   3:4   Реал Мадрид 2:1 1:3
Јувентус   2:0   Магдебург 1:0 1:0
Селтик   2:4   Ујпешт Дожа 2:1 0:3
Спартак Трнава   2:0   Андерлехт 1:0 1:0
Дерби Каунти   3:0   Бенфика 3:0 0:0

Четвртфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ајакс   5:2   Баерн Минхен 4:0 1:2
Динамо Киев   0:3   Реал Мадрид 0:0 0:3
Јувентус   2:2   Ујпешт Дожа 0:0 2:2
Спартак Трнава   1:2   Дерби Каунти 1:0 0:2

Полуфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ајакс   3:1   Реал Мадрид 2:1 1:0
Јувентус   3:1   Дерби Каунти 3:1 0:0

Финале уреди

30 мај 1973
Ајакс   1–0   Јувентус Стадион Црвена Ѕвезда, Белград
Гледачи: 89,484
Судија: Миливое Гугуловиќ (Југославија)
Реп   5' Извештај