Куп на шампиони 1966/67

Куп на шампиони 1966/67 — 12-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 25 мај 1967 година на Националниот стадион во Лисабон, каде што Селтик со резултат 2:1 го победил Интер од Милано, кој го елиминирал бранителот на титулата Реал Мадрид во четвртфиналето, со тоа станувајќи првиот британски клуб којшто го освоил Купот на шампионите.

Куп на шампиони 1966/67
Податоци за купот
Датуми7 септември 1966 - 25 мај 1967
Екипи33
Финале
ШампиониШкотска Селтик
(1. титула)
Вице-шампионИталија Интер Милано
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Белгија Пол ван Химст (6 голови)

Шпанија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Реал Мадрид, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувал и Атлетико Мадрид, првак на Шпанија од претходната сезона.

Квалификации уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Слием Вондерерс   1:6   ЦСКА Софија 1:2 0:4
Вотерфорд   1:12   Форвертс Берлин 1:6 0:6

Прво коло уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Малме   1:5   Атлетико Мадрид 0:2 1:3
Адмира Енерги Виена   0:1   Војводина 0:1 0:0
Рејкјавик   4:8   Нант 2:3 2:5
Селтик   5:0   Цирих 2:0 3:0
Ајакс   4:1   Бешикташ 2:0 2:1
Ливерпул   3:31   Петролул Плоешти 2:0 1:3
Есберг   0:6   Дукла Прага 0:2 0:4
Хака   1:12   Андерлехт 1:10 0:2
Интер Милано   1:0   Торпедо Москва 1:0 0:0
Вашаш   7:0   Спортинг Лисабон 5:0 2:0
Минхен 1860   10:1   Омонија 8:0 2:1
Волеренга   -2   17 ноември Тирана - -
Арис Боневоа   4:9   Линфилд 3:3 1:6
ЦСКА Софија   3:2   Олимпијакос 3:1 0:1
Горник Забже   3:33   Форвертс Берлин 2:1 1:2

Забелешка: Реал Мадрид како бранител на титулата директно се пласирал во осминафиналето.

1 Ливерпул го победил Петролул Плоешти со 2:0 во решавачкиот натпревар и со тоа се пласирал во осминафиналето.

217 ноември Тирана се повлекла од натпреварувањето.

3 Горник Забже го победил Форвертс Берлин со 3:1 во решавачкиот натпревар и со тоа се пласирал во осминафиналетоа.

Осминафинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Војводина   3:31   Атлетико Мадрид 3:1 0:2
Нант   2:6   Селтик 1:3 1:3
Ајакс   7:3   Ливерпул 5:1 2:2
Дукла Прага   6:2   Андерлехт 4:1 2:1
Интер Милано   4:1   Вашаш 2:1 2:0
Минхен 1860   2:3   Реал Мадрид 1:0 1:3
Волеренга   2:5   Линфилд 1:4 1:1
ЦСКА Софија   4:3   Горник Забже 4:0 0:3

1 Војводина го победила Атлетико Мадрид со 3:2 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирала во четвртфиналето.

Четвртфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Војводина   1:2   Селтик 1:0 0:2
Ајакс   2:3   Дукла Прага 1:1 1:2
Интер Милано   3:0   Реал Мадрид 1:0 2:0
Линфилд   2:3   ЦСКА Софија 2:2 0:1

Полуфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Селтик   3:1   Дукла Прага 3:1 0:0
Интер Милано   2:21   ЦСКА Софија 1:1 1:1

1Интер Милано ја победил ЦСКА Софија со 1:0 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирал во финалето.

Финале уреди

25 мај 1967
Интер Милано   1 - 2   Селтик Националeн стадион, Лисабон
Публика: 45,000
Судија: Курт Ченшер (Западна Германија)
Мацола   7' (пен.) Гемел   62'
Чалмерс   85'