Куп на шампиони 1957/58

Куп на шампиони 1957/58 — трето издание на ова натпреварување. Титулата ја освоил Реал Мадрид победувајќи го Милан со 3-2, по 120 минути откако по 90 минути резултатот бил 2-2. Оваа сезона била обележана со авионската несреќата од Минхен, кога 8 играчи од Манчестер Јунајтед ги загубиле своите животи кон пат за Белград.

Прелиминарна рундаУреди

Тим #1 Вкупно Тим #2 1рв натп. 2ор натп.
  ЦСКА Софија 3-7   Васас 2-1 1-6
  Ренџер 4-3   Сент Етиен 3-1 1-2
  Стејд Дуделанд 1-14   Црвена Ѕвезда 0-5 1-9
  Орхус Гимнастик 3-0   Глеванон 0-0 3-0
  Гвадиа Варшава 4-41   Ерзгебирге Ауе 1-3 3-1
  Севиља 3-1   Бенфика 3-1 0-0
  Милан 6-62   Рапид Виена 4-1 2-5
  Шамрок Роверс 2-9   Манчестер Јунајтед 0-6 2-3

1 Ерзгебирге Ауе се квалификува поната по фрлањето паричка <br\> 2 Милан победи во плеј-оф со 4-2

Прв натпреварУреди

4 септември 1957
  ЦСКА Софија 2–1   Варас Васил Левски, Софија
Публика: ~50
Судија: Ерих Стеинер   Австрија
Миланов   2'   30' Бунџак   53'

4 септември 1957
  Ренџерс 3–1   Сент Етиен Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: ~85.000
Судија: Лео Хелге   Данска
Кихенбран   19'
Скот   47'
Симпсон   82'
Меклуфи   14'

5 септември 1957
  Стејд Дуделанд 0–5   Црвена Ѕвезда Стејд Мениципал, Луксембург
Публика: ~8.000
Судија: Армандо Маркети   Италија
Костич   11'   16'
Рудински   47'   55'
Митич   87'

11 септември 1957
  Орхус Гимнастик 0–0   Гленавон НРГи Парк, Орхус
Публика: ~14.000
Судија: Вилијам Белтман   Холандија

11 септември 1957
  Гвардиа Варшава 3–1   Ерзгебирге Ауе Стадион на Армијата од Полска, Варшава
Публика: ~30.000
Судија: Јиндрих Караш   Чехословачка
Башкиевич   49'
Левадонски   59'
Гварноски   88'
Краизер   79'


19 септември 1957
  Севиља 3–1   Бенфика Стадион Рамон Санчез Пизјуан, Севиља
Публика: ~40.000
Судија: Жан-Луис Групи   Франција
Пахует   46'
Антониет   59'
Пепиљо   79'
Палмеиро   48'

25 септември 1957
  Шамрок Роверс 0–6   Манчестер Јунајтед Гленмалуре Парк, Даблин
Публика: ~45.000
Судија: Лусин Ван Нуфел   Белгија
Велан   36'   51'
Тејлор   56'   80'
Бери   85'
Пег   86'

2 октомври 1957
  Милан 4–1   Рапид Виена Сан Сиро, Милано
Публика: ~15.000
Судија: Хозе Бланко Перез   Шпанија
Грило   1'
Бин   8'
Холти   74' (а.г)
Мариани   82'
Диенст   58'

Втор натпреварУреди

3 октомври 1957
  Васас 6–1   ЦСКА Софија Непстадион, Будимпешта
Публика: ~30.000
Судија: Алфред Грил   Австрија
Чордаш   35'   38'   51'
Беренди   48'
Бунџак   68'
Чилаги   89'
Панаиотов   25'

Васас победи со вкупен резултат 7-3


25 септември 1957
  Сент Етиен 2–1   Ренџерс Геофрој Гичард стадион, Сент Етиен
Публика: ~29.517
Судија: Аксел Асмунсен   Данска
Фериер   18'
Олексиак   72'
Вилсон   72'

Ренџерс победи со вкупен резултат 4-3


2 октомври 1957
  Црвена Ѕвезда 9–1   Стејд Дуделанд ЈНА Стадион, Белград
Публика: ~1.500
Судија: Цезаре Јони   Италија
Цокич   5'   18'   66'   69'
Митич   10'
Костич   17'   29'   30'   33'
Ронгони   31'

Црвена Ѕвезда победи со вкупен резултат 14-1


25 септември 1957
  Гленавон 0–3   Орхус Гимнастик Виндсор Парк, Белфаст
Публика: ~33.000
Судија: Јохан Хаинрих Мартенс   Холандија
Кјаер   13'   45'
Јенсен   40'

Орхус Гимнастик победи со вкупен резултат 3-0


13 октомври 1957
  Ерзгебирге Ауе 3–1   Гвардиа Варшава Ото Гротевол стадион, Ауе
Публика: ~20.000
Судија: Карол Галба   Чехословачка
М. Каизер   10'
С. Каизер   35'   74'
Басклиевич   60'

Ерзгебирге Ауе изигра нерешено 4-4 со Гвардиа Варшава


15 октомври 1957
  Ерзгебирге Ауе 1–1   Гвардиа Варшава Фридрих-Лудвиг-Јан-Спортски парк, Берлин
Публика: ~15.000
Судија: Вачлав Корелус   Чехословачка
Тругер   90' Шарцински   3'

Ерзгебирге Ауе избори пласман во осмина-финалето со фрлање на паричка, откако плеј-офот беше прекинат по 100 минути, со резултат 1-1


26 септември 1957
  Бенфика 0–0   Севиља Естадио да Луз, Лисабон
Публика: ~50.000
Судија: Пјер Швинте   Франција

Бенфика победи со вкупен резултат 3-1


2 октомври 1957
  Манчестер Јунајтед 3–2   Шамрок Роверс Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~33.754
Судија: Алберт Алстен   Белгија
Вајолет   5'   60'
Пег   20'
МекКен   55'
Хамилтон   66'

Манчестер Јунајтед победи со вкупен резултат 9-2


9 октомври 1957
  Рапид Виена 5–2   Милан Пратерстадион, Виена
Публика: ~25.000
Судија: Даниел Царикуегуи   Шпанија
Корнер   1'
Диенст   31'
Берталан   57'
Риглер   61'
Ханапи   79'
Грило   20'
Бин   76'

Рапид Виена изигра нерешено 4-4 со Милан


30 октомври 1957
  Милан 4–2   Рапид Виена Стадион Хардтурм, Цирих
Публика: ~26.000
Судија: Даниел Мелет   Швајцарија
Бин   8'   93'
Бергамачи   41'
Шиафино   55'
Хапел   37' (пен..)
Берталан   72'

Милан победи во плеј-офот со 4-2

Осмина-финалеУреди

  Осмина-финале Четврт-финале Полу-финале Финале
                                         
   Ројал Антверп 1 0 1  
  Реал Мадрид 2 6 8  
     Реал Мадрид 8 2 10  
     Севиља 0 2 2  
   Севиља 4 0 4
   Орхус Гимнастик 0 2 2  
    ] Реал Мадрид 4 0 4  
     Васас 0 2 2  
   Јанг Бојс 1 1 2  
   Васас 1 2 3  
     Ајакс 2 0 2
     Васас 2 4 6  
   Ерзгебирге Ауе 1 0 1
   Ајакс 3 1 4  
     Реал Мадрид 32
     Милан 2
   Манчестер Јунајтед 3 0 3  
   Дукла Прага 0 1 1  
     Манчестер Јунајтед 2 3 5
     Црвена Ѕвезда 1 3 4  
   Норкопинг 2 1 3
   Црвена Ѕвезда 2 2 4  
     Манчестер Јунајтед 2 0 4
     Милан 2 4 5  
   Ренџерс 1 0 1  
   Милан 4 2 6  
     Борусија Дортмунд 1 1 2
     Милан 1 4 5  
   Борусија Дортмунд 3 2 51
   Стеауа Букурешт 1 4 5  

1 Борусија Дортмунд ја победи Стеауа Букурешт со 3-1 во плеј-офот.
2 Натпреварот беше решен на продолженија

Прв натпреварУреди

Надворешни врскиУреди