Кошарка на Летните олимписки игри 1952 (мажи)

Кошарката на Летните олимписки игри 1952 — третиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Хелсинки, Финска. На турнирот учествувале вкупно 23 репрезентации.

Олимписки кошаркарски турнир
Хелсинки 1952
Податоци
GamesЛетни олимписки игри 1952
ДомакинФинска
ГрадХелсинки
Мажи
Екипи23
Медали
1 злато САД
2 сребро СССР
3 бронза  Уругвај
Турнир
← Берлин 1936  Мелбурн 1952 →

Првото место го освоил САД, второто СССР и третото Уругвај.

УчеснициУреди

Група 1Уреди

 Нат. П И Г+ Г- Бод
  САД 3 3 0 195 139 6
  Уругвај 3 2 1 167 164 5
  Чехословачка 3 1 2 161 164 4
  Унгарија 3 0 3 143 199 3


 • Уругвај : Унгарија, 70-56
 • САД : Чехословачка, 72-47
 • Чехословачка : Унгарија, 63-39
 • САД : Уругвај, 57-44

Група 2Уреди

 Нат. П И Г+ Г- Бод
  СССР 3 3 0 192 143 6
  Бугарија 3 2 1 163 182 5
  Мексико 3 1 2 172 171 4
  Финска 3 0 3 147 178 3


 • Бугарија : Мексико, 52-44
 • СССР : Финска, 47-35
 • Бугарија : Финска, 65-64
 • СССР : Мексико, 71-62

Група 3Уреди

 Нат. П И Г+ Г- Бод
  Аргентина 3 3 0 239 196 6
  Бразил 3 2 1 184 179 5
  Филипини 3 1 2 192 221 4
  Канада 3 0 3 201 220 3


 • Бразил : Филипини, 71-52
 • Аргентина : Канада, 82-81
 • Филипини : Канада, 81-65
 • Аргентина : Бразил, 72-56

Група 4Уреди

 Нат. П И Г+ Г- Бод
  Франција 3 3 0 202 149 6
  Чиле 3 2 1 170 150 5
  Египет 3 1 2 176 221 4
  Куба 3 0 3 149 177 3


 • Чиле : Египет, 74-46
 • Франција : Куба, 58-42
 • Франција : Чиле, 52-43
 • Египет: Куба, 66-55

ЧетвртфиналеУреди

Четвртфинална група AУреди

 Нат. П И Г+ Г- Бод
  Уругвај 3 2 1 194 187 5
  Аргентина 3 2 1 226 174 5
  Бугарија 3 1 2 177 220 4
  Франција 3 1 2 178 194 4


 • Аргентина : Бугарија, 100-56
 • Франција : Уругвај, 68-66
 • Уругвај : Бугарија, 62-54
 • Аргентина : Франција, 61-52
 • Бугарија : Франција, 67-58
 • Уругвај : Аргентина, 66-65

Четвртфинална група БУреди

 Нат. П И Г+ Г- Бод
  САД 3 3 0 246 166 6
  СССР 3 2 1 190 195 5
  Бразил 3 1 2 177 155 4
  Чиле 3 0 3 159 256 3


 • САД : СССР, 86-58
 • Бразил : Чиле, 75-44
 • САД : Чиле, 103-55
 • СССР : Бразил, 54-49
 • САД : Бразил, 57-53
 • СССР : Чиле, 78-60

5-8Уреди

 • Чиле : Бугарија, 60-53
 • Бразил : Франција, 59-44

7-8Уреди

 • Бугарија: Франција, 58-44

5-6Уреди

 • Чиле : Бразил, 58-49

Полуфинале и финалеУреди

  Полуфинале Финале
             
31. јул
   СССР 61  
   Уругвај 57  
 
2 август
       САД 36
     СССР 25
Трето место
1 август 2 август
   САД 85    Уругвај  68
   Аргентина 76      Аргентина  59

МедалиУреди

 
2° место

  СССР
 
Олимписки шампион

  САД
3° титула
 
3° место

  Уругвај

Конечен пласманУреди

Позиција Репрезентација
1   САД
2   СССР
3   Уругвај
4   Аргентина
5   Чиле
6   Бразил
7   Бугарија
8   Франција
9-16   Канада
9-16   Куба
9-16   Чехословачка
9-16   Египет
9-16   Финска
9-16   Унгарија
9-16   Мексико
9-16   Филипини
17-23   Белгија
17-23   Грција
17-23   Израел
17-23   Италија
17-23   Романија
17-23   Швајцарија
17-23   Турција

Надворешни врскиУреди