Кошарка на Летните олимписки игри 1956 (мажи)

Кошарката на Летните олимписки игри 1956 — четвртиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Мелбурн, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 15 репрезентации.

4. Олимписки турнир во кошарка
Мелбурн 1956
Податоци
ДомаќинАвстралија
ГрадМелбурн
Мажи
Екипи15
Медали
1 злато САД
2 сребро СССР
3 бронза  Уругвај
Турнир
← Хелсинки 1952  Рим 1960 →

Првото место го освоил САД, второто СССР и третото Уругвај.

Учесници уреди

== Резултати ==

Прелиминарна фаза уреди

Група A уреди

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
  САД 6 3 3 0 320 122
  Филипини 5 3 2 1 185 226
  Јапонија 4 3 1 2 171 225
  Тајланд 3 3 0 3 123 226


Група Б уреди

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
  Франција 6 3 3 0 236 183
  СССР 5 3 2 1 255 177
  Канада 4 3 1 2 206 234
  Сингапур 3 3 0 3 154 257


Група Ц уреди

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
  Уругвај 6 3 3 0 238 187
  Бугарија 5 3 2 1 242 199
  Република Кина 4 3 1 2 216 249
  Јужна Кореја 3 3 0 3 194 255


Група Д уреди

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
  Бразил 4 2 2 0 167 125
  Чиле 3 2 1 1 137 134
  Австралија 2 2 0 2 122 167


9-15 уреди

Група 1 (9-15) уреди

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
  Република Кина 6 3 3 0 218 189
  Австралија 5 3 2 1 258 208
  Сингапур 4 3 1 2 200 215
  Тајланд 3 3 0 3 150 214


 • Австралија : Тајланд, 87-48
 • Р. Кина : Сингапур, 67-64
 • Сингапур : Тајланд, 62-50
 • Р. Кина : Австралија, 86-73
 • Р. Кина : Тајланд, 65-52
 • Австралија : Сингапур, 98-74

Група 2 (9-15) уреди

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
  Канада 4 2 2 0 147 123
  Јапонија 3 2 1 1 143 140
  Јужна Кореја 0 2 0 2 130 157


 • Канада : Кореја, 74-63
 • Јапонија : Кореја, 83-67
 • Канада : Јапонија, 73-60

Класификација 13-15 уреди

 • Кореја : Тајланд, 61-47
 • Сингапур, слободен
Класификација 13/14 уреди
 • Сингапур : Кореја, 92-79

Класификација 9-12 уреди

 • Јапонија : Р. Кина, 82-61
 • Канада : Австралија, 83-38
Класификација 11/12 уреди
 • Р. Кина : Австралија, 87-70
Класификација 9/10 уреди
 • Канада : Јапонија, 75-60

Четвртфинале уреди

Четвртфинална група A уреди

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
  Франција 5 3 2 1 195 187
  Уругвај 5 3 2 1 221 209
  Чиле 4 3 1 2 221 220
  Филипини 4 3 1 2 204 225


 • Франција : Чиле, 71-60
 • Уругвај : Филипини, 79-70
 • Уругвај : Чиле, 80-73
 • Филипини : Франција, 65-58
 • Чиле : Филипини, 88-69
 • Франција : Уругвај, 66-62

Четвртфинална група Б уреди

Репрезентација Бод Ута П И К+ К-
  САД 6 3 3 0 283 150
  СССР 5 3 2 1 208 209
  Бугарија 4 3 1 2 182 224
  Бразил 3 3 0 3 192 282


 • САД : Бугарија, 84-44
 • СССР : Бразил, 87-68
 • СССР : Бугарија, 66-56
 • САД : Бразил, 113-51
 • САД : СССР, 85-55
 • Бугарија : Бразил, 82-73

5-8 уреди

 • Бразил : Чиле, 89-64
 • Бугарија : Филипини, 80-70
7-8 уреди
 • Филипини : Чиле, 75-68
5-6 уреди
 • Бугарија : Бразил, 64-52

Полуфинале уреди

Датум   Полуфинале - кошарка ЛОИ 1956 Резултат
  СССР -   Франција 56 - 49
  САД -   Уругвај 101 - 38

Финале уреди

Натпревар за трето место
Датум   Натпревар за бронза - кошарка ЛОИ 1956 Резултат
  Уругвај -   Франција 71 - 62
Натпревар за прво место
Датум   Натпревар за злато - кошарка ЛОИ 1956 Резултат
  САД -   СССР 89 - 55

Наводи уреди