Пауло Енрике Чагас де Лима (роден на 12 октомври 1989) познат како Гансо, е бразилски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Сантош од Бразил.

Пауло Енрике де Лима
Лични податоци
Полно име Пауло Енрике Чагас де Лима
Роден на 12 октомври 1989(1989-10-12)(34 г.)
Роден во Пара, Бразил
Висина &100000000000001840000001,84 м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Сантош
Број 10
Младинска кариера
1996–2004 Туна Лусо
2005 Пајсанду
2005–2008 ФК Сантош
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008– ФК Сантош 45 (8)
Репрезентација
2009 Бразил U20 7 (1)
2010– Бразил 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 февруари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 4 февруари 2011

Својата кариера ја започнал во Туна Лусо Бразилера. На 15 години потпишал за Пајсанду, за да во 2005 година биде купен од страна на Сантош.

Во моментот, Гансо е еден од најталентираните бразилски фудбалери.

Наводи

уреди
  1. „Santos Futebol Clube – Site Oficial“. Santosfc.com.br. Архивирано од изворникот на 2010-05-26. Посетено на 4 June 2011.