Ѓурѓевиште е село во Општина Врапчиште, во околината на градот Гостивар.


Ѓурѓевиште
Ѓурѓевиште is located in Македонија
Ѓурѓевиште
Местоположба на Ѓурѓевиште во Македонија
Координати 41°53′39″N 20°51′43″E / 41.89417° СГШ; 20.86194° ИГД / 41.89417; 20.86194Координати: 41°53′39″N 20°51′43″E / 41.89417° СГШ; 20.86194° ИГД / 41.89417; 20.86194
Општина Општина Врапчиште
Население 403 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 774 м
Ѓурѓевиште на општинската карта
Ѓурѓевиште во Општина Врапчиште.svg

Атарот на Ѓурѓевиште во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од нахијата Калканделен (Nahiye-I Kalkandelen) и имало 58 семејства, 3 неженети и 5 вдовици, сите христијани.[1]

Во XIX век селото е дел од Тетовската каза во Гостиварската нахија во Отоманската Империја.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Ѓурѓевиште живееле 985 жители, од кои 660 Албанци и 325 Македонци.[2]

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година селото било дел од Галатска општина и имало 74 куќи со 340 жители Албанци.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 403 жители. Следува табела на националната структура на населението:[4]

Националност Вкупно
Македонци 3
Албанци 399
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 1

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: [5]

Година 1900 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 985[2] 340[3] 474 525 580 733 744 676 403

РодовиУреди

Ѓурѓевиште е албанско село

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.338
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  3. 3,0 3,1 Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  6. . Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.