Матија (округ)

округ во албанија

Матија или Мат (албански:Rrethi i Matit) — еден од 36-те поранешни окрузи во Албанија, дел од областа Дебар. Округот го добил своето име од реката Матија која тече низ округот. Денес нема официјална управна улога, а делови од неговата територија административно ѝ припаѓа на истоимената општина Матијаија. Имал население од 48.803[1] (мерења 2010), и површина од 1,029 км2. Главен град бил Бурел. Округот ги содржел следните населени места:

Map showing Mat within Albania
Map showing Mat within Albania
Отомански мост во Клос

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.


41°34′N 20°1′E / 41.567° СГШ; 20.017° ИГД / 41.567; 20.017