Деделер (Драмско)

село во Драмско, Егејска Македонија
(Пренасочено од Деделер)

Деделер (грчки: Καπνόφυτο, Капнофито)[2][3] — село во Општина Бук во Драмскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Деделер
Καπνόφυτο
Деделер is located in Грција
Деделер
Деделер
Местоположба во областа
Деделер во рамките на Бук (општина)
Деделер
Местоположба на Деделер во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°15′N 24°30′E / 41.250° СГШ; 24.500° ИГД / 41.250; 24.500
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаБук
Надм. вис.&10000000000000252000000252 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно18
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓа на 38 километри североисточно од градот Драма и на 3 километри јужно од центарот на општината, Бук.

Селото се наоѓа на надморска височина од 252 метри.

Историја

уреди

Селото Бук во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По Првата светска војна населението на Деделер било избркано во Турција, а во селото биле сместени грчки бегалци. Во 1927 година името на селото било променето на Капнофитон.[3].

Демографија

уреди

До 1928 година во селото биле населени 28 грчки семејства со 115 бегалци од Турција.[4] Во 1928 година селото броело 127 жители, додека во 1940 година селото броело 179 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 186 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 159 жители, во 1971 година имало 59 жители, во 1981 година имало 33 жители, додека во 1991 година имало 36 жители[5]. Денеска, населението на селото е 18 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 179 186 159 59 33 36 30
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ντεντελέρ -- Παλιάμπελα
  3. 3,0 3,1 „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја.