Вичишта (Костурско)

село во Костурско, Егејска Македонија
Вичишта (Костурско)
Νίκη
Местоположба
Вичишта (Костурско) на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 55 (2001)
Надм. вис.: 888 м
Геог. положба: 40° 22' 42" СГШ
21° 06' 00" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Вичишта (дијалектно: Вичишча; грчки: Νίκη, Ники, до 1954 г. Βίτσιστα или Βύτσιστα, Вициста[1]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Рупишта од Костурскиот округ на Западна Македонија, Грција..

Географија и местоположба Уреди

Историја Уреди

Стопанство Уреди

Демографија Уреди

Општествени установи Уреди

Културни и природни знаменитости Уреди

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди