Баден-Виртемберг (германски: Baden-Württemberg) — сојузна покраина во југозападна Германија, источно од горниот тек на реката Рајна. Ова е трета по големина покраина (по површина и по население) од вкупно шеснаесетте покраини, со површина од 35,742 км2 и 10,7 милиони жители. Главен град е Штутгарт.

Баден-Виртемберг
Baden-Württemberg
покраина
Знаме на Баден-ВиртембергГрб на Баден-Виртемберг
Карта
ЗемјаГерманија
Главен градШтутгарт
Управа
 • ОрганСобрание на Б-В
 • ПремиерВинифред Кречман (Зелени)
 • Владејачки партииЗелени / ДХС
 • Гласови во Бундесратот6 (од 69)
Површина[1]
 • Вкупно35.751,46 км2 (1,380,372 ми2)
Население (2017-12-31)[2]
 • Вкупно11,023,424
 • Густина0/км2 (00/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166DE-BW
БДП (номин.)477 млјд. € (2016)[3]
БДП/жит42.000 € (2015)
ИЧР (2017)0.950[4]
многу висок
Мреж. местоbaden-wuerttemberg.de

Географија

уреди

Покраината граничи со Швајцарија на југ, со Франција на запад и со германските покраини Рајнска област-Пфалц, Хесен и Баварија.

Поголеми градови во Баден-Виртемберг се Штутгарт, Манхајм, Карлсруе, Фрајбург, Хајделберг, Хајлброн, Лудвигсбург, Улм, Тибинген, Пфорцхајм и Ројтлинген.

Реката Рајна ги образува западната, како и поголеми делови од јужната граница. Шварцвалд (герм. Црна Шума) — главниот планински венец на покраината, кој започнува од исток од долината на Рајна. Баден-Виртемберг ги дели Боденското Езеро и ограноците од Алпите со Швајцарија.

Дунав извира од Баден-Виртемберг, во близина на градот Донауешинген, кај месноста Фуртванген на Шварцвалд.

Административна поделба

уреди

Баден-Виртемберг е поделен на 35 окрузи, групирани во четири административни подрачја (владини окрузи): Фрајбург, Карлсруе, Штутгарт и Тибинген.

 1. Алб-Дунав
 2. Беблинген
 3. Биберах
 4. Боденско Езеро
 5. Брајсгау-Горен Шварцвалд
 6. Валдсхут
 7. Гепинген
 8. Емендинген
 9. Енц
 10. Еслинген
 11. Зигмаринген
 12. Источен Алб
 1. Калв
 2. Карлсруе
 3. Констанц
 4. Лерах
 5. Лудвигсбург
 6. Мајна-Таубер
 7. Некар-Оденвалд
 8. Ортенау
 9. Равенсбург
 10. Рајна-Некар
 11. Раштат
 12. Ремс-Мур
 1. Ројтлинген
 2. Ротвајл
 3. Тибинген
 4. Титлинген
 5. Фројденштат
 6. Хајденхајм
 7. Хајлброн
 8. Хоенлое
 9. Цолерналб
 10. Шварцвалд-Бар
 11. Швебиш Хал
 
Кампањски леток. Текстот вели: "Ние можеме да правиме сѐ - со исклучок да „зборуваме стандарден германски“; Ова е алузија на фактот дека многу жители на Баден-Виртемберг зборуваат многу различни регионални дијалекти

Исто така постојат и девет слободни градови кои не припаѓаат на ниту една област:

 1. Баден-Баден
 2. Фрајбург
 3. Хајделберг
 4. Хајлброн
 5. Карлсруе
 6. Манхајм
 7. Пфорцхајм
 8. Штутгарт
 9. Улм

Историја

уреди

Сојузната покраина се состои од историските држави Баден, Хоенцолерн и Виртемберг.

По Втората светска војна, сојузниците воспоставиле три единици: Виртемберг-Баден (окупиран од САД), Виртемберг-Хоенцолерн (Франција) и Баден (Франција). Во 1952 година, овие единици се спојуваат со што ја образувааат денешната Баден-Виртемберг; Конституцијата од 1949 содржела специјална клаузула (Член 118) која го овозможила спојувањето на единиците.

Наводи

уреди
 1. „The State and its people“. Baden-Württemberg. Посетено на 18 December 2016.
 2. „Bevölkerung nach Nationalität und Geschlecht am 31. Dezember 2017“. Statistisches Landesamt Baden-Württemberg (германски). 2018.
 3. Baden-Württemberg, Statistisches Landesamt. „Bruttoinlandsprodukt – in jeweiligen Preisen – in Deutschland 1991 bis 2016 nach Bundesländern (WZ 2008) – VGR dL“. www.vgrdl.de. Архивирано од изворникот на 2015-06-26. Посетено на 2020-03-11.
 4. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.

Надворешни врски

уреди