Знаме

Знаме на Баден-Виртемберг
Грб

Грб на Баден-Виртемберг
Главен град: Штутгарт
Површина: 35,751.65 km²
Жители: 10,718,327 (2005-03-31)
густина на насел.: 300/km²
Веб-сајт: http://www.baden-wuerttemberg.de/
ISO 3166-2: DE-BW
Политика
Премиер: Гунтер Етингер (ХДУ)
Владејачка партија: ХДУ/ФДП коалиција
Мапа

Germany Laender Baden-Wuerttemberg.png

Баден-Виртемберг (на германски: Baden-Württemberg) е сојузна покраина (држава) во југозападна Германија, источно од горниот тек на реката Рајна. Таа е третата најголема сојузна држава (по површина и по население) од вкупно шеснаесетте држави, со површина од 35,742 km² и 10,7 милиони жители. Главен град е Штутгарт.

ГеографијаУреди

Државата граничи со Швајцарија на југ, со Франција на запад и со германските сојузни држави Рајнска област-Пфалц, Хесен и Баварија.

Поголеми градови во Баден-Виртемберг се Штутгарт, Манхајм, Карлсруе, Фрајбург, Хајделберг, Хајлброн, Лудвигсбург, Улм, Тибинген, Пфорцхајм и Ројтлинген.

Реката Рајна ги образува западната, како и поголеми делови од јужната граница. Шварцвалд (герм. Црна Шума) е главниот планински венец на државата, кој започнува од исток од долината на Рајна. Баден-Виртемберг ги дели Боденското Езеро и ограноците од Алпите со Швајцарија.

Дунав извира од Баден-Виртемберг, во близина на градот Донауешинген, кај месноста Фуртванген на Шварцвалд.

Административна поделбаУреди

Баден-Виртемберг е поделен на 35 окрузи, групирани во четири административни подрачја (владини окрузи): Фрајбург, Карлсруе, Штутгарт и Тибинген.

 1. Алб-Донау
 2. Биберах
 3. Боденсее
 4. Бублинген
 5. Брајсгау-Хохшварцвалд
 6. Калв
 7. Констанц (Констанца)
 8. Емендинген
 9. Енц
 10. Еслинген
 11. Фројденштат
 12. Гупинген
 1. Хајденхајм
 2. Хајлброн
 3. Хоенлохе
 4. Карлсруе
 5. Лорах
 6. Лудвигсбург
 7. Мајн-Таубер
 8. Некар-Оденвалд-Крајс
 9. Ортенаукрајс
 10. Осталбкрајс
 11. Раштат
 12. Равенсбург
 1. Ремс-Мур-Крајс
 2. Ројтлинген
 3. Рајн-Некар-Крајс
 4. Ротвајл
 5. Швебиш Хал
 6. Шварцвалд-Баар-Крајс
 7. Зигмаринген
 8. Тибинген
 9. Тутлинген
 10. Валдсхут
 11. Цолерналбкрајс
 
Кампањски леток. Текстот вели: "Ние можеме да правиме сѐ - со исклучок да ,,зборуваме" стандарден германски"; Ова е алузија на фактот дека многу жители на Баден-Виртемберг зборуваат многу различни регионални дијалекти

Исто така постојат и девет слободни градови кои не припаѓаат на ниту една област:

 1. Баден-Баден
 2. Фрајбург
 3. Хајделберг
 4. Хајлброн
 5. Карлсруе
 6. Манхајм
 7. Пфорцхајм
 8. Штутгарт
 9. Улм

ИсторијаУреди

Сојузната покраина се состои од историските држави Баден, Хоенцолерн и Виртемберг.

По Втората светска војна, сојузниците воспоставиле три држави: Виртемберг-Баден (окупиран од САД), Виртемберг-Хоенцолерн (Франција) и Баден (Франција). Во 1952 година, овие држави се спојуваат со што ја формираат денешната Баден-Виртемберг; Конституцијата од 1949 содржела специјална клауза (Член 118) која го овозможила спојувањето на државите.

ПолитикаУреди

Листа на премиери на Баден-ВиртембергУреди

 1. 1952 - 1953: Рејнхолд Мајер (СДГ/ГВП)
 2. 1953 - 1958: Гебхард Милер (ХДУ)
 3. 1958 - 1966: Курт Георг Кисинџер (ХДУ)
 4. 1966 - 1978: Ханс Карл Филбингер (ХДУ)
 5. 1978 - 1991: Лотар Шпет (ХДУ)
 6. 1991 - 2005: Ервин Тојфел (ХДУ)
 7. од 2005: Гунтер Етингер (ХДУ)

Надворешни врскиУреди