Штутгарт (административен округ)

(Пренасочено од Штутгарт (владин округ))

Штутгарт е еден од четирите административни региони (административни окрузи) на Баден-Виртемберг, Германија, кој е наоѓа во североистокот на сојузната покраина Баден-Виртемберг, во југозападниот дел на Германија. Тој понатаму е поделен на три региони Хајлброн-Франкен, Оствиртемберг, Штутгарт.

Штутгарт
Административен округ
Карта на Baden-Württemberg со округот Штутгарт
Карта на Baden-Württemberg со округот Штутгарт
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаден-Виртемберг
Админ. центарШтутгарт
Површина
 • Вкупна10.155,76 км2 (392,116 ми2)
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно4.069.533
 • Густина4.0/км2 (10/ми2)
Мреж. местоwww.rp-stuttgart.de
окрузи
Kreise
слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Беблинген
 2. Еслинген
 3. Гепинген
 4. Хајденхајм
 5. Хајлброн
 6. Хоенлое
 7. Лудвигсбург
 8. Мајн-Таубер
 9. Осталбкрајс
 10. Ремс-Мур
 11. Швебиш Хал
 1. Хајлброн
 2. Штутгарт

НаводиУреди

 1. "Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г." Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 49°00′ N; 9°40′ E / 49.0° N; 9.67° E / 49.0; 9.67