Slow“ е песна напишана од страна на австралискиот снимање уметник Кајли Миног, Дан Кери и Емилијана Торини по деветти студиски албум на Миног Body Language (2003). Тој беше продуциран од Кери и Торини и доби позитивен прием од музичките критичари. Песната била издадена како прв сингл на албумот во крајот на 2003 година и стигна до првото место во Австралија, Данска, Романија и Велика Британија.

„Slow“
Сингл од Кајли Миног
од албумот Body Language
Страна Б „Soul on Fire“
„Sweet Music“
Издаден 3 ноември 2003
Текстописец Кајли Миног
Дан Кери
Емилијана Торини
Формат ЦД сингл
Снимен 2003
Жанр електропоп
синтпоп
Должина 3:15
Издавачка куќа Парлофон
Капитол Рекордс
Продуцент Дан Кери
Емилијана Торини
Хронологија на синглови на Кајли Миног
Come into My World
(2002)
Slow
(2003)
Red Blooded Woman
(2004)

Успех на табелите уреди

"Slow" беше издаден на 3 ноември 2003 година во Велика Британија. Песната стана седмиот сингл на Миног да го достигне првото место на UK Singles Chart. Сепак, иако „Slow“ достигна прво место во Велика Британија, таа само ја продаваат 43.000 примероци. Надвор од Велика Британија, песната исто така, беше успешна. Во Австралија, песната достигна првото место на ARIA Charts и беше потврдено платина од страна на Австралиска музичка индустрска асоцијација со продажба од над 70.000 примероци. Во континентална Европа песната достигна прво место во Данска, Шпанија и Романија и исто така стигна до врвот на топ листите во повеќето земји, меѓу кои Белгија, Финска, Германија, Унгарија, Ирска, Италија, Холандија и Норвешка. Песната беше издаден на 13 јануари 2004 година во Канада и стигна до број шест на Канадски Хот 100.

Поради поволните прием на претходните изданија, „Slow“ беше издаден во САД. Песната стана нејзината трета за да стигнат до врвот на табелата Хот Денс Клуб Песни на Билборд. Песната сепак не беше успешен на Билборд Хот 100, достигнувајќи број 91 и трошење на само три недели на табелата.

Музичко видео уреди

Видео беше снимен во шпанскиот град Барселона на општинско базен. Видео почнува со човек нурнувајќи се во базен од нуркање форумот од места каде што облакодерите на Барселона може јасно да се види. По човек излегува на базен, а остатокот на видео фокусира на Миног.

Списоци на песни уреди

ЦД сингл 1
 1. „Slow“ – 3:15
 2. „Sweet Music“ – 4:08
 3. „Slow“ (Medicine 8 Remix) – 6:57
ЦД сингл 2
 1. „Slow“ – 3:15
 2. „Soul on Fire“ – 3:32
 3. „Slow“ (Radio Slave Mix) – 10:27
 4. „Slow“ (Synth City Mix) – 5:50
Јапонски ЦД сингл
 1. „Slow“ – 3:15
 2. „Sweet Music“ – 4:08
 3. „Slow“ (Medicine 8 Remix) – 6:57
 4. „Slow“ (Radio Slave Mix Edit) – 6:34
 5. „Slow“ (Extended Mix) – 6:27
Француски ДВД
 1. „Slow“ – 3:15
 2. „Sweet Music“ – 4:08
 3. „Slow“ (Video)

Табели уреди

Табели Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 1
Австрија (Ö3 Austria Top 40))[2] 20
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 9
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[4] 26
Данска (Tracklisten)[5] 1
Холандија (Mega Single Top 100)[6] 8
Финска (Suomen virallinen lista)[7] 3
Франција (SNEP)[8] 45
Германија (Media Control Charts) 1
Унгарија (Mahasz)[9] 4
Ирска (Irish Singles Chart)[10] 5
Италија (FIMI)[11] 6
Канада (Канадски Хот 100) 6
Нови Зеланд (RIANZ)[12] 9
Норвешка (VG-lista)[13] 4
Романија (Romanian Top 100)[14] 1
Шведска (Sverigetopplistan)[15] 16
Швајцарија (Schweizer Hitparade)[16] 18
Шпанија (PROMUSICAE)[17] 16
Велика Британија (UK Singles Chart)[18] 1

Историја на издавање уреди

Држава Датум Издавачка куќа Формат
Велика Британија[19] 3 ноември 2003 Парлофон ЦД сингл
Јапонија[19] 10 ноември 2003
Франција[19]
Канада[19] 13 јануари 2004 Капитол Рекордс

Наводи уреди

 1. „Australiancharts.com – Kylie Minogue – Slow“. Australian Recording Industry Association. (англиски)
 2. „Austriancharts.at – Kylie Minogue – Slow“. Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. (германски)
 3. „Ultratop.be – Kylie Minogue – Slow“. Ultratop 50. (холандски)
 4. „Ultratop.be – Kylie Minogue – Slow“. Ultratop 40. (француски)
 5. „Danishcharts.com – Kylie Minogue – Slow“. Tracklisten. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-10-15. (англиски)
 6. „Dutchcharts.nl – Kylie Minogue – Slow“. Mega Single Top 100. Hung Medien. (холандски)
 7. „Finnishcharts.com – Kylie Minogue – Slow“. Suomen virallinen lista. Hung Medien. (англиски)
 8. „Lescharts.com – Kylie Minogue – Slow“. SNEP. Hung Medien. (француски)
 9. „Single (track) Top 10 lista – 2003. 46. hét“. Mahasz. Посетено на 7 јануари 2010. (унгарски)
 10. „Chart Track“. Irish Singles Chart. Irish Recorded Music Association. Архивирано од изворникот на 2012-05-31. (англиски)
 11. „Italiancharts.com – Kylie Minogue – Slow“. Top Digital Download. Hung Medien. (англиски)
 12. „Charts.org.nz – Kylie Minogue – Slow“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. (англиски)
 13. „Norwegiancharts.com – Kylie Minogue – Slow“. VG-lista. Hung Medien. (англиски)
 14. „Romanian Top 100“. Vento Consultanta SRL. Архивирано од изворникот на 2021-03-03. Посетено на 24 октомври 2008. (романски)
 15. „Swedishcharts.com – Kylie Minogue – Slow“. Sverigetopplistan. Hung Medien. (англиски)
 16. „Kylie Minogue – Slow – swisscharts.com“. Swiss Singles Charts. Hung Medien. (англиски)
 17. „Spanishcharts.com – Kylie Minogue – Slow“. Canciones Top 50. Hung Medien. (англиски)
 18. „Chart Stats – Kylie Minogue – Slow“. UK Singles Chart. Chart Stats. Архивирано од изворникот 2011-07-21. (англиски)
 19. 19,0 19,1 19,2 19,3 „Slow: track listings and formats“. MixKylie.co.uk. Посетено на 25 мај 2009. (англиски)

Надворешни врски уреди