Red Blooded Woman“ е песна од австралиска пејачка Кајли Миног од неа деветтиот студиски албум Body Language (2003). Песната е напишана од Џони Даглас и Карен Пул и бил издаден како втор сингл од албумот во март 2004 година.

„Red Blooded Woman“
Kylie Red Blooded Woman.jpg
Сингл од Кајли Миног
од албумот Body Language
Страна Б „Almost a Lover“
„Cruise Control“
Издаден 1 март 2004
Текстописец Џони Даглас
Карен Пул
Формат ЦД сингл
Жанр поп
R&B
Должина 4:21
Издавачка куќа Парлофон
Капитол Рекордс
Продуцент Џони Даглас
Хронологија на синглови на Кајли Миног
Slow
(2003)
Red Blooded Woman
(2004)
Chocolate
(2004)

Успех на табелитеУреди

„Red Blooded Woman“ беше издаден на 1 март 2004 година во Велика Британија. Песната достигна бројот пет на UK Singles Chart и помина вкупно деветнаесет недели на топ листите. Надвор од Велика Британија, песната исто така, беше успешна. На друго место, песната стигна до Топ 10 во Италија, Шпанија, Данска, Ирска и Австралија, каде што го достигна бројот четири. Песната стигна до Топ 20 во Германија, Финска, Швајцарија и Нов Зеланд, каде што го достигна бројот деветнаесет.

Поради поволните приемот на претходните изданија на Миног, „Red Blooded Woman“ беше издаден во САД. Миног претходно најде успех во ноќни клубови со „Can't Get You Out of My Head“ во 2001 година и „Slow“ во 2003 година. Песната достигна бројот 24 на Хот Денс Клуб Песни, но сепак беше не е успех на Билборд Хот 100.

Музичко видеоУреди

Музички видео беше снимен во Лос Анџелес во 2003 година. Видеото го Миног на автопат во сообраќаен метеж. Таа го напушта својот автомобил и шета по автопат. На патот, Миног соблекува крзнено палто и ора зад резервоарот за гориво. Миног влегува во друга кола и промени нејзината облека внатре. Миног тогаш го остава автомобилот и продолжува шетаат на автопатот кога на ноќта доаѓа. Таа подоцна се танцува во предниот дел на еден камион.

Списоци на песниУреди

Британски ЦД 1 / Европски ЦД
 1. „Red Blooded Woman“ – 4:21
 2. „Almost a Lover“ – 3:40
Британски ЦД 2
 1. „Red Blooded Woman“ – 4:21
 2. „Cruise Control“ – 4:55
 3. Slow“ (Chemical Brothers Remix) – 7:03
 4. „Red Blooded Woman“ (Video)
Британски 12" сингл
 1. „Red Blooded Woman“ (Whitey Mix) – 5:20
 2. „Slow“ (Chemical Brothers Remix) – 7:03
 3. „Red Blooded Woman“ (Narcotic Thrust Mix) – 7:10
Австралиски ЦД сингл
 1. „Red Blooded Woman“ – 4:21
 2. „Cruise Control“ – 4:55
 3. „Almost a Lover“ – 3:40
 4. „Slow“ (Chemical Brothers Mix) – 7:13
 5. „Red Blooded Woman“ (Whitey Mix) – 5:20
 6. „Red Blooded Woman“ (Video)

ТабелиУреди

Табели Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 4
Австрија (Ö3 Austria Top 40))[2] 23
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 29
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[4] 20
Данска (Tracklisten)[5] 10
Холандија (Mega Single Top 100)[6] 21
Финска (Suomen virallinen lista)[7] 12
Франција (SNEP)[8] 33
Германија (Media Control Charts) 16
Унгарија (Mahasz)[9] 3
Ирска (Irish Singles Chart)[10] 10
Италија (FIMI)[11] 6
Нови Зеланд (RIANZ)[12] 9
Шведска (Sverigetopplistan)[13] 28
Швајцарија (Schweizer Hitparade)[14] 15
Шпанија (PROMUSICAE)[15] 8
Велика Британија (UK Singles Chart) 5
САД (Хот Денс Клуб Песни) 24

НаводиУреди

 1. „Australiancharts.com – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. ARIA Charts. Hung Medien.
 2. „Austriancharts.at – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. Ö3 Austria Top 40. Hung Medien.
 3. „Ultratop.be – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. Ultratop 50. Hung Medien.
 4. „Ultratop.be – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. Ultratop 40. Hung Medien.
 5. „Danishcharts.com – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. Tracklisten. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2014-10-10.
 6. „Dutchcharts.nl – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. Mega Single Top 100. Hung Medien.
 7. „Finnishcharts.com – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. Suomen virallinen lista. Hung Medien.
 8. „Lescharts.com – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. SNEP. Hung Medien.
 9. „Single (track) Top 10 lista – 2003. 46. hét“. Mahasz. (унгарски)
 10. „Chart Track“. Irish Singles Chart. Irish Recorded Music Association. Архивирано од изворникот на 2012-05-28.
 11. „Italiancharts.com – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. FIMI. Hung Medien.
 12. „Charts.org.nz – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien.
 13. „Swedishcharts.com – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. Sverigetopplistan. Hung Medien.
 14. „Kylie Minogue – Red Blooded Woman – swisscharts.com“. Swiss Singles Charts. Hung Medien.
 15. „Spanishcharts.com – Kylie Minogue – Red Blooded Woman“. PROMUSICAE. Hung Medien.

Надворешни врскиУреди