Placebo (се чита:пласибо) е алтернативен рок бенд формиран во Лондон во 1994. Бендот моментално е составен од Брајан Молко и Стефан Олсдал. Бендот се формирал кога Молко и Олсдал, кои оделе во исто училиште би наводно никогаш межусебно не зборувале, се сретнале уште еднаш по случајност во Лондон и последователно го формирале бендот 'Ashtray Heart'. Тапанарот Стив Хјуит го напуштил бендот на 1 октомври 2007, заради „лични и музички несогласувања“.[1]

Placebo
Placebo на Радар фестивал, Загреб, 2007.
Placebo на Радар фестивал, Загреб, 2007.
Основни информации
ПотеклоЛондон, Англија
ЖанрАлтернативен рок, инди рок
Активност1994–денес
ИздавачEMI
Virgin Records (сегашна), Hut Records, Caroline Records
Други
групи и точки
Hotel Persona
Мреж. местоPlaceboworld.co.uk
Моментални членови
Брајан Молко
Стефан Олсдал
Поранешни членови
Роберт Шулцберг (1994–1996)
Стив Хјувит (1996–2007)

ЧленовиУреди

Сегашни членовиУреди

Од 2008, бендот се состои од:

Дополнителни членови за изведби во живо се:

Поранешни членовиУреди

ДискографијаУреди

АлбумиУреди

КомпилацииУреди

  • Covers оригинално се појави како бонус диск на издавањето на Sleeping with Ghosts Special Edition. Ексклузивно може да се симне на iTunes.

Placebo песни во филм, телевизија и видеоигриУреди

НаводиУреди

  1. „News“, Placebo World (official band site), Архивирано од изворникот на 2006-02-09, Посетено на 2007-10-01
  2. IMDB - Cruel Intentions Soudtrack (Retrieved 2007-03-07)
  3. http://www.absolute-playstation.com/api_review/rformula12000.htm (Retrieved 2007-04-05)
  4. http://www.teenagewildlife.com/music/st/TSOGT/Title.html (Retrieved 2008-06-01)

Надворешни врскиУреди