Светско првенство во фудбал 1998 - група Б

Натпреварите во групата Б на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 11 јуни до 23 јуни. Учсници во оваа група биле Италија, Камерун, Австрија и Чиле.

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Италија 3 2 1 0 7 3 +4 7
  Чиле 3 0 3 0 4 4 0 3
  Австрија 3 0 2 1 3 4 -1 2
  Камерун 3 0 2 1 2 5 -3 2


Италија v ЧилеУреди

11 јуни 1998
17:30
Италија   2 - 2   Чиле Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Лусијен Бошарду (Нигер)
Виери   4'
Р. Баџо   85' (пен.)
Извештај Салас   45'49'

Камерун v АвстријаУреди

11 јуни 1998
21:00
Камерун   1 - 1   Австрија Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,460
Судија: Епифанио Гонзалез (Парагвај)
Нжанка   78' Извештај Полстер   90'

Чиле v АвстријаУреди

17 јуни 1998
17:30
Чиле   1 - 1   Австрија Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
Гледачи: 30,600
Судија: Гамал Ал-Гандур (Египет)
Салас   70' Извештај Вастиќ   90'

Италија v КамерунУреди

17 јуни 1998
21:00
Италија   3 - 0   Камерун Стад де ла Мосон, Монпеље
Гледачи: 29,800
Судија: Едвард Лени (Австралија)
Ди Бјаџо   7'
Виери   75'89'
Извештај

Италија v АвстријаУреди

23 јуни 1998
16:00
Италија   2 - 1   Австрија Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 80,000
Судија: Пол Даркин (Англија)
Виери   49'
Р. Баџо   89'
Извештај Херцог   90' (пен.)

Чиле v КамерунУреди

23 јуни 1998
16:00
Чиле   1 - 1   Камерун Стад де ла Божоар, Нант
Гледачи: 35,500
Судија: Лашло Вагнер (Унгарија)
Сиера   20' Извештај М'Бома   55'