Иван Луис Саморано Самора (роден на 18 јануари 1967 година во Сантјаго) е пензиониран чилеански фудбалски напаѓач. Заедно со Марсело Салас и Елијас Фигероа, се смета како еден од најпрепознатливите фудбалери на Чиле.

Иван Саморано
Саморано во 2013
Лични податоци
Полно име Иван Луис Саморано Самора
Роден на 18 јануари 1967(1967-01-18)(57 г.)
Роден во Сантјаго, Чиле
Висина  м
Позиција Напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983–1988 Кобресал 31 (8)
1985–1986Кобреандино (loan) 29 (27)
1988–1990 Санкт Гален 56 (34)
1990–1992 Севиља 59 (21)
1992–1996 Реал Мадрид 137 (77)
1996–2001 Интер 101 (25)
2001–2002 Америка 63 (33)
2003 Коло-Коло 14 (8)
Вкупно 490 (233)
Репрезентација
2000 Чиле Чиле 23 5 (6)
1987–2001 Чиле Чиле 69 (34)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Тој бил член на чилеанската репрезентацијата на  Светското Првенство во 1998 година и на четири турнири на Копа Америка. Тој играл за неколку клубови, особено шпанските клубови Севиља и Реал Мадрид, како и италијанскиот клуб Интер. Тој ја освоил Ла лига во 1994-95 година и воедно бил најдобар стрелец во таа сезона со Реал Мадрид. Тој, исто така, го освоил УЕФА Купот со Интер. Моќен и плоден стрелец, тој бил особено познат по својата сила и способност во воздухот, каде што постигнал многу од неговите голови.[1]

Во 2004 година, Саморано бил избран од редот на ФИФА 100, список на најдобрите живи фудбалери во светот составени од страна на легендата Пеле.

Саморано бил нарекуван Бам Бам[2][3] и Иван Страшниот.[4][5]

Наводи

уреди
  1. „Lettere dal Sud America – Zamorano, il galantuomo“ [Letters from South America – Zamorano, the gentleman] (италијански). calciosudamericano.it. Архивирано од изворникот на 2017-11-08. Посетено на 3 December 2014.
  2. „Zamorano“. RealMadrid.com. Архивирано од изворникот на 23 September 2015. Посетено на 23 September 2015.
  3. „Los problemas económicos de «Bam Bam» Zamorano“. ABC (шпански). 17 September 2014. Посетено на 23 September 2015.
  4. „Iván el Terrible Zamorano“ (шпански). El Tiempo. 23 January 1992. Посетено на 23 September 2015.
  5. „Lord Bendtner, Kevin-Prince Boateng & the best royal XI in football“. 2 May 2015. Посетено на 23 September 2015.